Gmina przeznaczy w tym roku łącznie pół miliona złotych na realizację drobnych pomysłów w ramach Inicjatywy Lokalnej. To narzędzie pozwalające grupom mieszkańców aplikować o środki na rożne działania przeznaczone dla najmniejszych lokalnych społeczności (np. najbliższych sąsiadów). O tym jak skorzystać z tych pieniędzy opowiedzą w sobotę (o godz. 11) przedstawiciele Fundacji Sektor 3 podczas Święta Placu Orła Białego.

„Możliwości jest wiele, a ograniczają nas tylko potrzeby” Sobotnia impreza na pl. Orła Białego zostanie zorganizowana właśnie dzięki pieniądzom z Inicjatywy Lokalnej. To jeden z wielu różnorodnych pomysłów na wykorzystanie miejskich dotacji.

- Do dyspozycji mieszkańców Szczecina jest kwota w wysokości 500 000 zł w roku 2019. Na co można wydać te pieniądze? Do tej pory zorganizowano wspólne sadzenie krokusów, naukę jazdy na rolkach, morsówkę przy jeziorze Głębokim czy Święto Placu Orła Białego. Jak widać możliwości jest wiele, a ograniczają nas tylko potrzeby – mówi Jan Karpierz z Fundacji Sektor 3.

Warto porozmawiać z sąsiadami i zebrać drużynę

Inicjatywa Lokalna pozwala połączyć gminne środki z pracą społeczną inicjatorów zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Wystarczy zebrać grupę mieszkańców chcących zrealizować jakiś pomysł. To mogą być integrujące sąsiadów pikniki, ale też np. naprawa zniszczonych ławek na podwórku. Trzeba opisać co chce się zrobić i złożyć wniosek w Urzędzie Miasta.

- Po pierwsze i najważniejsze trzeba sprawdzić we własnym otoczeniu co jest naprawdę potrzebne. Warto porozmawiać z sąsiadami, zrobić ankietę, sprawdzić realne potrzeby. Ja mogę chcieć kwietnik, ale po rozmowach z sąsiadami może wyjść o wiele ważniejsza potrzeba – ławki przed blokami albo kwietnik. Po drugie trzeba zebrać drużynę! Inicjatywa Lokalna to narzędzie które zakłada współpracę mieszkańcy – Gmina. Dlatego jeśli chcemy zrobić kwietnik pokażmy co sami wniesiemy do tego działania. Może to być wolontarystyczne okopywanie roślin czy zapewnienie ogrodzenia – tłumaczy Jan Karpierz.

Pomogą napisać wniosek

Wnioski trzeba składać na 3 miesiące przed planowaną realizacją Inicjatywy Lokalnej, Można to robić przez cały rok. Ich wypełnianie nie jest trudne. Czasem Urząd Miasta prosi o doprecyzowanie pewnych kwestii i wspólne dogadanie szczegółów.

O pomoc w napisaniu wniosku można też poprosić w Fundacji Sektor 3. Spotkania informacyjne, podczas których tłumaczone jest w jaki sposób można skorzystać z Inicjatywy Lokalnej są tam organizowano regularnie. Najbliższa okazja do takich konsultacji już w sobotę 24 sierpnia, o godzinie 11, podczas Święta Placu Orła Białego. Pracownicy Fundacji Sektor 3 Szczecin będą czekać na zainteresowanych tematem przy schodach od strony Katedry.

Więcej informacji: www.il.szczecin.pl