Ponad 130 lodziarni na terenie województwa zachodniopomorskiego skontrolowali pracownicy Inspekcji Sanitarnej. Wystawiono 8 mandatów, a w 2 punktach zakazano produkcji lodów.

Kontrole prowadzone były od początku wakacji do 17 lipca br. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej odwiedzili w sumie 131 zachodniopomorskich lodziarni. W aż 46 takich miejscach pobrano próbki lodów do badań. W 13 przypadkach próbki lodów były kwestionowane z powodu przekroczenia bakterii Enterobacteriaceae. Przekroczenia w większości przypadków dotyczyły lodów z automatu.

– Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej w zakresie nadzoru nad skutecznością tych procesów – mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. – Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo – jelitowe – tłumaczy.

Każdorazowo przeprowadzana była kontrola stanu sanitarno – technicznego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystawiane były mandaty. Nałożono 8 mandatów na kwotę 1250 zł. Mandaty były wystawiane za:

- brak czystości, brak segregacji w urządzeniach chłodniczych;

- kartony z waflami do lodów trzymane na podłodze;

- brudne podłogi, szafy, kosz na odpady bez pokrywy;

- bałagan w otoczeniu obiektu;

- brak środków do dezynfekcji

- środki spożywcze i sprzęt produkcyjny przetrzymywane na podłodze;

- przechowywanie otwartych sosów niezgodnie z deklaracją producenta;

- przeterminowaną polewę do lodów.

– W związku z nieprawidłowościami i przekroczeniami w wynikach badań lodów wydano 2 decyzje zakazujące produkcję i wprowadzanie do obrotu lodów – informuje Małgorzata Kapłan. – Ponadto polecono przeprowadzić w zakładach procesy mycia i dezynfekcji, wzmóc nadzór nad ich skutecznością oraz przeprowadzić szkolenia pracowników w tym zakresie – dodaje.