Podczas szczytu kolejowego w Poczdamie władze krajów związkowych Brandenburgii i Berlina podpisały z Deutsche Bahn list intencyjny w sprawie zabezpieczenia finansowania budowy drugiego toru między Passow a polsko-niemiecką granicą.

To kluczowa inwestycja dla skrócenia czasu przejazdu między Szczecinem a Berlinem. Jak donosi Deutsche Welle, w Poczdamie spotkali się Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator rządu Niemiec do współpracy z Polską oraz Renata Szczęch, koordynatorka rządu polskiego do współpracy z Niemcami. Oboje zapewniali o chęci współpracy i przekonywali jak ważna jest to inwestycja.

O modernizacji połączenia Berlin – Szczecin mówi się od wielu lat, ale dopiero niedawno poczyniono pierwsze kroki w tym kierunku. Na realizację inwestycji coraz mocniej w federalnym rządzie naciskają Berlin i Brandenburgia.

Pomóc w jej sprawnej realizacji ma wpisanie szlaku między miastami do europejskiego korytarza transportowego TEN-T Orient/East Med lub Morze Północne – Bałtyk. Miałoby to potwierdzić priorytetowy charakter inwestycji i ułatwić starania o środki unijne. Inicjatywa wyszła od strony niemieckiej, a w maju przychylili się do niej radni zachodniopomorskiego sejmiku.

W całości dwutorowa linia między Berlinem a Szczecinem ma być gotowa w 2023 r.