Charakterystyczny pomarańczowo-kremowy skład jak przed laty pociągnie „Ludmiła”, lokomotywa spalinowa wyprodukowana w Związku Radzieckim. Pociąg Ex 186 „Stetinum” odjedzie z Dworca Głównego w Szczecinie w środę 13 listopada o godz. 15.55. Bezpłatne bilety będzie można odebrać na peronie.

Przejazd organizuje Urząd Związku Gmin Gartz nad Odrą z dofinansowaniu ze środków Totalizatora Sportowego Kraju Związkowego Brandenburgii. Okazją jest oddanie do użytku po remoncie infrastruktury wokół dworca w Tantow. Za blisko 1 mln euro powstały tam m.in. nowe wiaty na peronach i miejsca parkingowe.

Ekspres będzie zatrzymywał się w Tantow, Angermünde, Berlin-Lichtenberg, by o 19.00 dotrzeć do Berlin-Schönefeld. Dla szczecinian organizatorzy polecają zwłaszcza krótką wycieczkę do Tantow. Ekspres zatrzyma się tam o 16.28, a 10 minut później będzie odjeżdżał stamtąd regionalny pociąg do Szczecina. Na powrót trzeba będzie już kupić bilety, np. u konduktora.

Wcześniej, bo o godzinie 11.55, zaplanowano wycieczkę historycznym pociągiem do Tantow, przeznaczoną przede wszystkim dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Do udziału w niej zaproszono dzieci uczące się języka niemieckiego. Na miejscu przewidziany jest krótki program artystyczny oraz atrakcje dla najmłodszych, a o 13.10 powrót do Szczecina. Dostępna jest też mała liczba bezpłatnych biletów dla indywidualnych pasażerów. Będzie można je odbierać do wyczerpania zapasów na peronie szczecińskiego dworca.

Ekspres miejski kursował w NRD od poniedziałku do piątku, pomiędzy stolicą w Berlinie a miastami powiatowymi. Dla miłośników kolei klasykiem jest lokomotywa „Ludmiła”, która jeszcze do 2012 r. jeździła do Szczecina, m.in. na trasie z Amsterdamu.