Poznaliśmy laureatów konkursu na wykonanie projektu rzeźby Kapitana Ludomira Mączki na terenie Alei Żeglarzy w Szczecinie. Na konkurs wpłynęło łącznie 13 prac.

Jury wyróżniło następujące osoby:

I nagroda – Paweł Szatkowski

II nagroda – Adam Arabski, Olga Dębska

III nagroda – Stanisław Motyka

Wyróżnienie – Karol Badyna

Nagrody w konkursie:

I NAGRODA – 10 000,00 zł brutto,

II NAGRODA – 6 000,00 zł brutto,

III NAGRODA – 4 000,00 zł brutto,

Ponadto zwycięzca konkursu będzie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego, którego przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania.

Oceny nadesłanych prac dokonał sąd konkursy w składzie:

1. Waldemar Wojciechowski – Kierownik Katedry Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie,

2. Małgorzata Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Urząd Miasta Szczecin,

3. Dariusz Słaboszewski – Prezes Żeglugi Szczecińskiej,

4. Maciej Krzeptowski – Kapitan jachtowy i żeglarz,

5. Piotr Owczarski – Prezes Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin,

Wystawa pokonkursowa zostanie zorganizowana:

- w dniach 28 maja 2014 r. – 13 czerwca 2014 r. w holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przy Placu Armii Krajowej 1

- w dniach 16 czerwca 2014 r. – 4 lipca 2014 r. w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie przy ul. Podgórnej 15/16

Postać Kapitana Ludomira Mączki

Ludomir Mączka – przez przyjaciół zwany Ludkiem, urodził się 22 maja 1926 r. we Lwowie, zmarł 30 stycznia 2006 r. w Szczecinie, polski żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik i geolog. Przebył na jachtach 170 tys. mil morskich, 9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3‑krotnie Ocean Indyjski. Jako geolog poznał Mongolię, Zambię, Andy, jako podróżnik nawiązał przyjaźnie z tysiącami ludzi w wielu miejscach świata. Był obywatelem świata. Miał obywatelstwo polskie i kanadyjskie, mieszkał wszędzie i nigdzie, miał przyjaciół na całym świecie, który opłynął swoim ukochanym jachtem „Marią”.

Żeglarską przygodę i karierę rozpoczął w 1949 r. na Odrze we Wrocławiu, jako właściciel mieczówki P-7 i członek JK AZS. Potem były kursy i obozy żeglarskie, później liczne rejsy morskie i wyprawy na różnych jachtach. Najciekawsze i najdalsze z nich to podróże „Zewem Morza” do Narwiku, w 1957 r. - „Witeziem II” na Wyspy Owcze i do Islandii oraz „Śmiałym” dookoła Ameryki Południowej. Gdy został właścicielem „Marii” skończył pracę zawodową i ze zmieniającymi się załogami, a także „jachtostopowiczami” (ponad 50 załogantów z 12 krajów) opłynął świat. Z drugim szczecińskim znanym kapitanem jachtowym Wojciechem Jacobsonem w latach 1984-1988 sforsowali Przejście Północno-Zachodnie, płynąc – jako pierwsi w świecie – z zachodu na wschód, z Pacyfiku na Atlantyk, wokół Kanady. Byli pierwszymi Polakami, którym się to udało, a Ludek został ponadto pierwszym Polakiem, który na jachtach – „Śmiały” i „Vagobound II” – opłynął obie Ameryki. Latem 1999 roku podjął kolejne oceaniczne wyzwanie i ruszył „Marią” ze szczecińską załogą po raz drugi dookoła świata, z wyprawą „Victoria 2000”, szlakiem Magellana.

Ludomir Mączka był członkiem honorowym kilku klubów żeglarskich w Polsce i klubów polonijnych w Chicago, Miami i Toronto, a także członkiem Koła Seniorów PZŻ i międzynarodowego Bractwa Wybrzeża, gdzie otrzymał imię Monje del Mar (Mnich Morski). Za swoje wyjątkowe dokonania żeglarskie był w kraju wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. Nagrodą Conrada („Za życiową wędrówkę po morzach i oceanach z żeglarską wolnością, przyjaźnią i radością życia pod rękę”), specjalną nagrodą podróżników – „Super Kolosem” i nagrodą im. L. Teligi miesięcznika „Żagle”. Miał w dorobku nagrody żeglarskie – Rejs Roku i Srebrny Sekstant, medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego” i godność Honorowego Członka PZŻ.