Piękne żaglowce zapełniają szczecińskie nabrzeża, a na lądzie trwają ostatnie przygotowania – przed nami wielkie żeglarskie święto Żagle 2021. Oficjalnie impreza rozpocznie się w piątek o godz. 16:00, a zakończy w niedzielę wieczorem. Oto, co w ciągu tych trzech dni będzie czekać na mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

 

Szczecińskie Żagle 2021 to finał Regat Bałtyckich, które zorganizowano w zamian odwołanych The Tall Ships Races. Impreza będzie gościć w naszym mieście od piątku, 30 lipca, do niedzieli, 1 sierpnia. Jej największą atrakcją będą oczywiście piękne żaglowce, które powoli cumują przy szczecińskich nabrzeżach. Od piątkowego poranka jest wśród nich m.in. największa jednostka biorąca udział w regatach, czyli Dar Młodzieży. Polska fregata zacumowała w najbardziej prestiżowym miejscu – na wysokości Wałów Chrobrego. Pokład Daru Młodzieży będzie można zwiedzać już dziś od godz. 14:00.

Odwiedzający bulwary mogą już także podziwiać litewskiego Brabandera i hiszpańską Atylę. Ta ostatnia jednostka jest wyjątkowa, to jeden z nielicznych na świecie ręcznie wykonanych żaglowców o drewnianym kadłubie, które wciąż są w użyciu. Co ciekawe, nigdy nie zmienił on właściciela. Od momentu budowy, czyli od ponad 30 lat, jest własnością tej samej rodziny. Atyla również cumuje w okolicy Wałów Chrobrego, nieco bliżej Dworca Morskiego. Jeszcze jedna bardzo ciekawa jednostka, która gości w Szczecinie podczas Żagli 2021, to rosyjski Shtandart. Jest to replika fregaty z 1703 r., która była flagowym okrętem rosyjskiej floty. Zaprojektować miał ją sam car Piotr Wielki, który uczestniczył również w jej budowie. Stanęła przy Trasie Zamkowej, po stronie Łasztowni.

Strefy zabaw dla każdego

Oficjalnie Żagle 2021 rozpoczną się w piątek o godz. 16:00. Przez cały weekend dwa brzegi Odry będą wypełnione atrakcjami. Na odwiedzających będą czekały aż cztery sceny muzyczne, wesołe miasteczka, strefa food trucków, specjalna Craft Beer Zone, Aleja Artystów, Strefa Czysta Odra, Jarmark pod Żaglami czy pełne niespodzianek Strefa Dziecięca i Strefy Sportowe. Samych stoisk handlowo-gastronomicznych ma być prawie 150.

Maluchów z pewnością ucieszy strefa dziecięca przy pomniku Mickiewicza. Tutaj pojawią się animacje, koncerty, spektakle interaktywne, warsztaty taneczne, warsztaty, aktywności sportowe, wystawa familijna. Na Łasztowni w namiotach sferycznych na odwiedzających czekać będą doświadczenia, eksperymenty i ciekawostki ze świata wody i elektroniki, do tego strefa animacji – Czysta Odra w Szczecinie.

Holiday Park goszczący na Łasztowni zaprasza wszystkich miłośników adrenaliny na największe koło widokowe w Polsce, 80-metrową karuzelę łańcuchową czy 55-metrowe śmigło Vmaxx. Drugie wesołe miasteczko znajdziemy przy ul. Komandorskiej – tutaj do dyspozycji dzieci będzie ogromny teren z dmuchanymi zamkami czy eurobungee.

Cztery sceny koncertowe

Będą szanty, będzie akustycznie, będzie szczecińsko i hiszpańsko! Ustawiona przy pomniku Centaura scena szantowo-folkowa będzie grała przez cały weekend. Wystąpią na niej największe gwiazdy polskiej muzyki szantowej, folkowej i bluesowej. Nie zabraknie klasyków polskiej szanty, takich jak Ryczące 20, EKT Gdynia czy Perły i Łotry. Wieczorną atmosferę rozgrzeją Kraków Street Band i Bubliczki. Pojawi się również szczeciński Dair oraz zespół prezentujący łemkowskie brzemienia Serencza.

Sceną na Wyspie Grodzkiej zawładną szczecińscy artyści: Olga Adamska, Sklep z Ptasimi Piórami, Clair and Lilii, The Small Town Kids, After Blues, O2, Blue Bossa, Ethno Flow, So Cool Band, BAIKA, Los Grecos, Retro Gotary, Współszycie, Tymczasem. Koncerty zaplanowano od piątku do niedzieli w godz. 15.00 – 20.00. Później scenę przejmują DJ-e.

Na scenie na Łasztowni rozgoszczą się muzycy, którzy w tym roku wystąpią w ramach wyjątkowej – bo w letniej odsłonie – trzynastej edycji Akustycznia. Usłyszymy m.in. The Ears, Konrada Słokę z Zespołem, Chango czy Tragarzy. Również na tej scenie pojawią się inni artyści: Baltic Neopolis Orchestra, Lord Sound of Queen, Tea Time Boogie, Naprawdę, Blue Crow, Michał Grobelny z zespołem, Chór Akademii Morskiej, Los Cafe czy Jackpot Quintet.

Wieczór pełen hiszpańskiego charakteru zapewni Krzysztof Meisinger, jeden z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Występuje na całym świecie od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires. W sobotę, 31 lipca, na pokładzie hiszpańskiego szkunera wystąpi dla szczecińskiej publiczności. Koncertu będzie można posłuchać przechodząc bulwarami i przystając na Nabrzeżu Pasażerskim. Do gorącej Hiszpanii przeniesiemy się za sprawą orkiestry barokowej „Poland baROCK", której Meisinger jest założycielem, liderem i kierownikiem artystycznym.

Coś dla łasuchów i fanów piwa

Smaczne przekąski, sycące dania z różnych kuchni świata, a także wyjątkowa strefa Piw Kraftowych – Strefę Food Trucków znajdziemy na Łasztowni, jednak i na Wałach Chrobrego na Jarmarku pod Żaglami znajdziemy coś na ząb. W restauracjach na kółkach będziemy mogli spróbować dań inspirowanych smakami i kulturami różnych regionów, krajów i kontynentów. W ofercie znajdą się także tradycyjne polskie potrawy. Przy ul. Admiralskiej zagości Craft Beer Zone – istny raj dla piwoszy. Kilkanaście browarów z różnych regionów m.in. z województwa lubuskiego czy wielkopolskiego, złocisty lager, ciemny pszeniczniak, charakterny porter, bezalkoholowe IPA – będzie w czy wybierać!

Jarmark pod Żaglami i Aleja Artystów

Na Wałach Chrobrego alejki wypełnią się stoiskami sprzedażowymi, będzie można zakupić pamiątki marynistyczne, smaczne potrawy, oryginalne wyroby. Ponadto pojawią się także wystawcy z odzieżą, gadżetami, ofertami turystycznymi, zabawkami. Tradycyjnie podczas wydarzenia Wały Chrobrego zmieniają się w Aleję Artystów, która od lat gromadzi twórców chcących zaprezentować swoje prace i talenty, tworząc wyjątkowe wyroby rękodzielnicze. W Alei Artystów można spotkać twórców sztuki rękodzielniczej i innych artystów amatorów oraz profesjonalistów oferujących własnoręcznie wykonane produkty.

Będzie zwiedzanie jednostek!

Program wydarzenia Żagle 2021 jest bardzo bogaty. Każdego dnia można wybrać kilka pozycji, na które warto się wybrać całymi rodzinami. Najważniejszym punktem programu powinno być oczywiście zwiedzanie udostępnionych przez jednostki pokładów. Warto poświecić na to nieco więcej czasu, bo niewykluczone, że przed wejściem trzeba będzie odczekać chwilę w kolejce. Zwiedzanie będzie możliwie w ograniczonych liczbowo grupach oraz z zastosowaniem zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka.

Komunikacją miejską będzie szybciej

W ten weekend samochody lepiej zostawić w domach i przesiąść się do tramwajów i utobusów. Najszybszą opcją dostania się na teren wydarzenia będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. Poza parkingiem przy ulicy Turkusowej oraz P&R przy Hangarowej udostępniony został dodatkowy parking dla samochodów osobowych na terenie Selgrosa (możliwość przesiadki na tramwaj 7 i 8 z pętli Turkusowa). Na czas wydarzenia komunikacja miejska została wzmocniona, a w rezerwie będą dodatkowe autobusy i tramwaje. Kursy tych pojazdów będą się odbywały na polecenie Centrali Ruchu. W rejonie Łasztowni przygotowany został specjalny przystanek, do którego wieczorem będą dojeżdżały dodatkowe, wieczorne kursy linii 75 81, 887 i 835. Zmiany w harmonogramach będą obowiązywały do 2 sierpnia. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziemy na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz w zakładce Komunikacja miejska na www.zagle2021.szczecin.eu.

 

PROGRAM ŻAGLE 2021

30.07.2021, PIĄTEK

Muzeum Narodowe

12:00-18.00 Stettin / Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ulica Zygmunta Starego

16:00-22:00 Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego

Scena Dziecięca/przy Pomniku Mickiewicza

16:00-20:00 Strefa Dziecięca:

– na scenie: animacje, koncerty, spektakle interaktywne, warsztaty taneczne;

– na terenie strefy: warsztaty, aktywności sportowe, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER”, punkty informacyjno-promocyjne.

Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwar Piastowski

16:00 - 1:30 Jarmark pod żaglami, tawerny piwne Wały Chrobego

16:00-22:00 Aleja Artystów, na której będą prezentowane wyjątkowe wyroby rękodzielnicze twórców z całej Polski.

ul. Jana z Kolna/ ul. Komandorska

16:00-1:30 Lunapark Jan Novy – wesołe miasteczko z Czech

Ulica Admiralska

16:00-1:30 Craft Beer Zone – specjalna strefa urządzona w portowym klimacie. Odpoczynek, muzyka i mnóstwo rodzajów piwa do wyboru.

Scena Szantowo-folkowa przy Centaurze

16:00-22:00 Koncerty zespołów

16:00-17:00 Perły i Łotry

17:15-18:15 EKT Gdynia

18:30 - 19:30 Kraków Street Band

19:45 - 20:45 Beltaine

21:00 - 22:00 Bubliczki

Łasztownia

16:00-1:30 Strefa Food Trucków – kulinarna podróż po całym świecie za sprawą restauracji na kółkach Łasztownia

16:00-1:30 Jarmark pod żaglami, tawerny piwne Łasztownia

16:00-1:30 Wesołe miasteczko – Holiday Park Szczecin z największym kołem młyńskim w Polsce Wheel of Szczecin

Scena na Wyspie Grodzkiej

15:00-23:00 Koncerty szczecińskich zespołów

14:00 Markato

15:00 Olga Adamska

16:00 Sklep z Ptasimi Piórami

17:00 Claire & Lili

18:00 The Small Town Kids

19:00 After Blues

Łasztownia

16:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji

Scena na Wyspie Grodzkiej

20:00-02:00 Bass Astral, Alex Waligóra i Dawid Korniak z kolektywu Canalia Comunity

Scena na Łasztowni

15:00-23:00 Koncerty szczecińskich zespołów

15:00 Baltic Neopolis Orchestra

16:00 Lord Sound of Queen

17:00 Tea Time Boogie

18:00 The Ears

19:00 Naprawdę

20:00 The Blue Crow Groove Experience

21:00 Michał Grobelny z zespołem

22:00 Tragarze

Nabrzeże Pasażerskie

16:00-22:00 Wystawa z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Zawisza Czarny”

31.07.2021, SOBOTA

Muzeum Narodowe

12:00-22:00 Stettin / Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ulica Zygmunta Starego

10:00-22:00 Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego

Scena Dziecięca/przy Pomniku Mickiewicza

12:00-20:00 Strefa Dziecięca:

– na scenie: animacje, koncerty, spektakle interaktywne, warsztaty taneczne;

– na terenie strefy: warsztaty, aktywności sportowe, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER”, punkty informacyjno-promocyjne.

Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwar Piastowski

10:00 -1:30 Jarmark pod żaglami, Tawerny piwne Wały Chrobego

10:00-22:00 Aleja Artystów, na której będą prezentowane wyjątkowe wyroby rękodzielnicze twórców z całej Polski.

ul. Jana z Kolna/ul. Komandorska

10:00-1:30 Lunapark Jan Novy – wesołe miasteczko z Czech

Ulica Admiralska

10:00-1:30 Craft Beer Zone – specjalna strefa urządzona w portowym klimacie. Odpoczynek, muzyka i mnóstwo rodzajów piwa do wyboru.

Pokład żaglowca

15:00 Gala wręczenia Nagród Żeglarskich

Scena szantowo-folkowa przy Centaurze

14:30-24:00 Zapraszamy na wyjątkowe koncerty

14:30-15:30 Korycki Żukowska

15:45-16:45 Stare Dzwony

17:00-18:00 Dair

18:15-19:15 Banana Boat

19:30-20:30 Serencza

20:45-21:45 Ryczące 20

23:00-24:00 Hambawenah

Netto Arena

18:00 Koncert Cleo

Pokład żaglowca Atyla

22:00 Koncert gitarowy – Krzysztof Meisinger i zespół Poland baROCK

Łasztownia

10:00-1:30 Strefa Food Trucków – kulinarna podróż po całym świecie za sprawą restauracji na kółkach Łasztownia

10:00-1:30 Wesołe miasteczko – Holiday Park Szczecin z największym kołem młyńskim w Polsce Wheel of Szczecin

Scena na Łasztowni

15:00-23:00 Koncerty szczecińskich zespołów

15:00 Chór Akademii Morskiej

16:00 Los Cafe

17:00 Jackpot Quintet

18:00 Kapitan Stereo

19:00 Luz Blues

20:00 Parasoul

21:00 Konrad Słoka z zespołem

22:00 Rock Gintrowski

Scena na Łasztowni

10:00-14:30 IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – prezentacje/koncerty

Prawy brzeg

10:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji

Nabrzeże pasażerskie

10:00-22:00 Wystawa z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Zawisza Czarny”

Łasztownia

10:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji Scena na Wyspie Grodzkiej

14:00-20:00 Koncerty szczecińskich zespołów

14:00 Vendre, Torney

15:00 O2

16:00 Blue Bossa

17:00 Ethno Flow

18:00 Zachodni Wiatr

19:00 BAIKA

Scena na Wyspie Grodzkiej

20:00-2:00 Ruchome piaski – impreza na plaży, podczas której o odpowiedni klimat zadba m. in. DJ Milzz

Plaża na Wyspie Grodzkiej

10.00-18.00 Strefa Sportu - Floating Trippin’ Festival - rodzinne atrakcje sportowe i rekreacyjne

01.08.2021, NIEDZIELA

Nabrzeże pasażerskie

9:00 Bieg pod żaglami

Muzeum Narodowe

12:00-22:00 Stettin / Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ulica Zygmunta Starego

10:00-22:00 Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego

Scena Dziecięca przy pomniku Mickiewicza

12:00-20:00 Strefa Dziecięca - występy i animacje, działania warsztatowe, koncerty oraz pokazy taneczne, strefa sportowa, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER” - prezentacja działalności Pałacu Młodzieży Pomorskiego Centrum Edukacji, warsztaty

Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwar Piastowski

10:00-23:00 Jarmark pod żaglami, tawerny piwne

Wały Chrobrego

10:00-22:00 Aleja Artystów, na której będą prezentowane wyjątkowe wyroby rękodzielnicze twórców z całej Polski

Scena szantowo-folkowa przy Centaurze

14:30-22:00 Zapraszamy na wyjątkowe koncerty

14:30-15:30 Zejman & Garkumpel (koncert dziecięcy)

15:45-16:45 Klang

17:00-18:00 The Nierobbers

18:15-19:15 Stonehenge

19:30-20:30 Hard Times

20:45-21:45 Formacja

Łasztownia

10:00-23:00 Strefa Food Trucków – kulinarna podróż po całym świecie za sprawą restauracji na kółkach

Łasztownia

10:00-23:00 Jarmark pod Żaglami, tawerny piwne

Łasztownia

10:00-23:00 Wesołe miasteczko – Holiday Park Szczecin z największym diabelskim młynem w Polsce Wheel of Szczecin

Scena na Łasztowni

15:00-22:00 Koncerty szczecińskich zespołów

15:00 Sweet Four

16:00 Chór Kameralny ZUT w Szczecinie pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Uczestnicy projektu Wspólnym Głosem i Wspólnym głosem dla Szczecina. Orkiestra Kameralna Ocean Dźwięku pod dyrekcją Dianny Domagały

17:00 Formacja RRJ

18:00 The Voice Senior

19:00 Margins

20:00 Chango

21:00 #UDW

Scena na Łasztowni

10:30-15:00 IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin - pokazy musztry paradnej/przemarsz orkiestr.

Prawy brzeg

10:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji

ul. Jana z Kolna / ul. Komandorska

10:00-1:30 Lunapark Jan Novy – wesołe miasteczko z Czech

Galeria 1839 (Stara Zajezdnia na Odrą przy ul. Kolumba 86)

10:00-20:00 Otwarcie wystawy fotograficznej „Navigare”

Łasztownia

11.30-14.30 IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – pokazy musztry paradnej/przemarsz orkiestr

Scena na Wyspie Grodzkiej

14:00-20:00 Koncerty szczecińskich zespołów:

14.00 – The Klezmafon

15.00 – Los Grecos

16.00 – Retro Gitary

17.00 – Współszycie

18.00 – Tymczasem

19.00 – TRZY MA

Ulica Admiralska

10:00-23:00 Craft Beer Zone w portowym klimacie – odpoczynek, muzyka i mnóstwo rodzajów piwa do wyboru

JAZZ NA CHOPINIE

20:00 Koncert - Adam Bałdych & Krzysztof Dys

Plaża na Wyspie Grodzkiej

10:00-14:00 Strefa Sportu - Floating Trippin’ Festival - rodzinne atrakcje sportowe i rekreacyjne