Już od najbliższego wtorku na plenerowe seanse zaprasza Zamek Książąt Pomorskich. Natomiast ostatniego dnia czerwca startują pokazy na dachu Kaskady. Wszystkie filmy do obejrzenia za darmo.

Letnie kino pod chmurką Zamek Książąt Pomorskich organizuje już od ponad dekady. Tak jak w latach poprzednich seanse będą miały miejsce na małym dziedzińcu. Zaplanowano je we wtorkowe i czwartkowe wieczory aż do końca wakacji. Udział jest bezpłatny, a pierwszy pokaz odbędzie się już 19 czerwca.

Filmy na zamkowym dziedzińcu będą wyświetlane o godz. 22:00.

Repertuar Zamkowych Nocy Filmowych 2018 na Zamku Książąt Pomorskich:

19 czerwca (wtorek); Azja – Indonezja: „Marlina: zbrodnia w czterech aktach”

Reżyseria: Mouly Surya

Rozpalone słońcem, puste wzgórza indonezyjskiej wyspy urzekają surowym pięknem. Dla mieszkającej samotnie młodej wdowy nie jest to jednak bezpieczne miejsce. Gdy do jej drzwi zastuka kilku bandytów, nikt nie usłyszy wołania o pomoc. Nie spodziewają się, że nad ranem kobieta opuści dom z głową jednego z nich zawiniętą w strzęp materiału.

Perełka prosto z Cannes Film Festival 2017 Directors Fortnight: „Marlina: zbrodnia w czterech aktach” to przepiękna wizualnie opowieść o kobiecej solidarności. Reżyserka, Mouly Surya, nie ukrywa swojej fascynacji takimi gatunkami jak western czy kino drogi, wykorzystując je do ukazania lokalnej historii - w wyniku czego otrzymujemy świeże i niezwykle zmysłowe dzieło.

21 czerwca (czwartek); Azja – Indonezja: „Miód dla Dakini”

Reżyseria: Dechen Roder

To pełna wdzięku opowieść osadzona w górskich pejzażach współczesnego Bhutanu. W filmie Dechen Roder realizm splata się z magicznym światem mitów, a dynamiczna intryga podszyta jest filozoficznym namysłem. Widz przypatruje się śledztwu mrukliwego policjanta w sprawie zaginionej mniszki i tajemniczej kobiety, która zdaje się wiedzieć więcej, niż inni. Niezwykłe połączenie kryminału noir i filozoficznej przypowieści, w której buddyjskie legendy stają się tłem dla bardzo współczesnej, wciągającej historii.

26 czerwca (wtorek); Azja – Indonezja: „Dziecko apokalipsy”

Reżyseria: Mario Cornejo

Laureat konkursu 10. Festiwalu Pięć Smaków, lekka historia ukazująca grupę czwórki znajomych beztrosko spędzających czas w oazie surferów - Baler. Aura niekończących się wakacji nie uchroni jednak bohaterów od skonfrontowania się ze swoją przeszłością. Rozproszone słońcem kadry i naturalność składa się na tytuł mocno oddziałujący na zmysły.

3 lipca (wtorek) - Ja, Daniel Blake

Reżyseria: Ken Loach

Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.   

5 lipca (czwartek) - Party

Reżyseria: Sally Potter

Pokazywana w konkursie głównym na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie, znakomita farsa z życia wyższych sfer w gwiazdorskiej obsadzie (Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Timothy Spall, Cillian Murphy). Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek - Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...

10 lipca (wtorek) - Nasz najlepszy rok

Reżyseria: Cédric Klapisch 

Juliette jest młoda, pracowita, ale nie spodziewała się, że to na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją dawnej świetności, musi na nowo poukładać rodzinny interes i swoje życie. Słodko-gorzka opowieść o rodzinnych perypetiach, miłości, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach rozgrywająca się w płynącej winem Burgundii. Juliette jest młoda, pracowita, ale nie spodziewała się, że to na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją dawnej świetności, musi na nowo poukładać rodzinny interes i swoje życie.    

17 lipca (wtorek) - Obywatel roku

Reżyseria: Hans Petter Moland  

Skandynawskie kino w najlepszej formie, humor jak z Fargo braci Coen, akcja rodem z bestsellerowych kryminałów i wszechobecna norweska biel. Norwegia, kraj porządnych ludzi. A najbardziej porządnym z porządnych jest Nils. W uznaniu ciężkiej pracy na rzecz społeczności oraz przepustowości lokalnych dróg zdobył właśnie tytuł Obywatela Roku. Radość Nilsa nie trwa jednak długo. Jego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo. Porządek musi być. Jego niekonwencjonalne metody niezamierzenie wywołują wojnę wśród konkurujących gangów. Nawet w kraju tak porządnym i poukładanym jak Norwegia sprawy nie zawsze toczą się zaplanowanym torem.

19 lipca (czwartek) - Zwyczajna dziewczyna

Reżyseria: Lone Scherfig  

Błyskotliwa, zabawna i wzruszająca komedia z rewelacyjną obsadą: Gemma Arterton, Sam Claflin i Bill Nighy!   Catrin jest początkującą scenarzystką i właśnie zdobyła swoją wymarzoną posadę. W słynnej wytwórni filmowej trwają prace nad ogromnym i niezwykle ważnym projektem - produkcją, która podniesie obywateli na duchu. Szybko okazuje się jednak, że jej jedyna rola to wymyślanie "gadki szmatki", czyli... kobiecych dialogów. A na dodatek na planie wszystko kręci się wokół podstarzałego aktora z rozbuchanym ego, zarozumiałego reżysera, zwariowanej agentki i... przystojnego scenarzysty, który nie wierzy, że jakakolwiek kobieta może być lepsza od niego. Catrin postanawia udowodnić mu, jak bardzo się myli. I wkrótce oboje przekonują się, że to życie pisze najciekawsze scenariusze!

24 lipca (wtorek) - Małżeńskie porachunki

Reżyseria: Ole Bornedal  

Komedia z Marcinem Dorocińskim jakiego jeszcze nie znacie! Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie.

26 lipca (czwartek) - Turyści

Reżyseria: Ben Wheatley

Czarna komedia o zakochanej parze, której nikt nie chciałby spotkać na wakacjach. Tina i Chris podróżują z przyczepą kempingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia strachu w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój.

31 lipca (wtorek) - Wróg

Reżyseria: Denis Villeneuve

Thriller eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości, Jake Gyllenhaal w brawurowej podwójnej roli. Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks ze swoją dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu - tak wygląda życie Adama. Pełne rutyny, monotonne i nudne. Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie. Anthony, aktor z filmu, poza fizycznym podobieństwem, okazuje się być ucieleśnieniem wszystkich najgłębiej skrywanych pragnień Adama - jego lepszą wersją. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?

Terminy projekcji na dziedzińcu Zamku w sierpniu: 2, 7, 9, 14, 16, 21, 23, 28, 30.

Kino na dachu Kaskady

Z kolei już 30 czerwca na cotygodniowe projekcje filmów pod gołym niebem zaprasza Galeria Kaskada.

Tak jak do tej pory pokazy będą się odbywały na poziomie P3 parkingu samochodowego Galerii w każdą sobotę wakacji, tj. od 30 czerwca do 1 września włącznie. W lipcu początek seansów zaplanowano o godz. 22:00, a w sierpniu i wrześniu pół godziny wcześniej. Udział jest bezpłatny. Ponadto na widzów będą czekały leżaki i koce.

Co w repertuarze?

30 czerwca - „La La Land”

07 lipca - „The Circle. Krąg”

14 lipca - „Iluzja 2”

21 lipca - „Dziewczyna z pociągu”

28 lipca - „Co Ty wiesz o swoim dziadku”

04 sierpnia - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

11 sierpnia - „John Wick 2”

18 sierpnia - „Jackie”

25 sierpnia - „Ukryte piękno”

1 września - „Złe mamuśki”