Choć ta impreza oficjalnie rozpocznie się 23 października, to tak naprawdę już trwa! Program jesiennej edycji Szczecin Film Festival został zainicjowany pokazami filmów Bernardo Bertolucciego w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. W kolejnych dniach czekają nas jeszcze m.in.: prezentacje w ramach Konkursu Europejskiego, cykl „Przekraczanie Granic" z Tomaszem Raczkiem, spotkania ze znanymi twórcami, w tym m.in. z Krzysztofem Zanussim i Marią Sadowską!

Filmy z 14 krajów i kobiece jury

– Otrzymaliśmy zgłoszenia m.in. z takich krajów jak Kanada, USA, Katar, Gruzja i z naszego kontynentu. Wybraliśmy do konkursu 29 produkcji, prawie wszystkie z Europy, ale jedna pochodzi z Salwadoru – mówi Bartosz Wójcik, dyrektor festiwalu. – Tematyka, to praktycznie wszystkie ważne, współczesne zagadnienia. To filmy bardzo aktualne, dotyczące kwestii, które poruszają nas właśnie teraz i są komentarzem do wielu niedawnych wydarzeń – dodaje.

Pokazy konkursowe zaplanowano w kinie „Zamek” od 25 do 27 października, w pięciu blokach (wstęp na każdy jest płatny - 12 zł kosztuje bilet ulgowy, a 14 zł normalny). Filmy będą oceniane przez jury, w tym roku całkowicie kobiece. Tworzą je dwie reżyserki - Joanna Kos-Krauze (współautorka filmów „Plac Zbawiciela” i „Ptaki śpiewają w Kigali”) oraz Maryam Tafakory z Iranu (nagrodzona na SFF rok temu za najlepszy film „Absent Wound”), a także Miriam Ryndova. Czeszka jest kierowniczką projektu i kuratorką Silver Eye i EDP Awards, dokonuje wstępnej selekcji filmów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Inauguracja z modą i fotografią

Festiwal rozpocznie się 23 października od prezentacji krótkich filmów niemieckiego reżysera Wima Wendersa (m.in. „Paused By”, „Time Passing”) i Huberta Woronieckiego, dotyczących świata mody i nowych mediów. Projekcje te będą częścią wieczoru w Muzeum Narodowym w Szczecinie, podczas którego widzowie spotkają się z reżyserką Marią Sadowską, fotografem Tomaszem Lazarem i projektantem mody, Michałem Marczewskim. Wstęp na zaproszenia (można je otrzymać poprzez kontakt z organizatorami).

Premiera nagradzanej animacji

24 października podczas wieczoru w Akademii Sztuki ponownie będzie można zobaczyć film Małgorzaty Frymus i Łukasza Nyksa „Jestem z Doumga” oraz premierowo zostanie zaprezentowana animacja Izabeli Plucińskiej „Portret Suzanne” – dzieło, które w tym roku zdobyło nagrodę Złotego Smoka na Festiwalu Filmowym w Krakowie („za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością”). Twórcy obu tych produkcji będą gośćmi spotkania, a poza tym zaprezentowana zostanie też miniretrospektywa innych prac Plucińskiej (w programie m.in. filmy „Seks dla opornych” i „Wieczór”).

Głośny francuski film w Nowym Browarze

Do Szczecina przyjedzie też znany krytyk filmowy, Tomasz Raczek, który w ramach cyklu „Przekraczanie granic”, 25 października w Nowym Browarze, zaprezentuje francuskie dzieło „Sauvage” (reż. Camille Vidal-Naquet).

– To film nagrodzony w tym roku na festiwalu w Cannes. Mocne kino, skłaniające do refleksji dotyczących granic mentalnych i osobistych – mówi Bartosz Wójcik. – Wstęp jest bezpłatny, a po projekcji zaplanowana jest dyskusja.

Dzień później, w ramach Kinoterapii w kinie „Zamek”, Tomasz Raczek zapowie włoski obraz „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.

Spotkanie z Zanussim

Głównym gościem ostatniego dnia wydarzenia (28 października) będzie Krzysztof Zanussi. Po ceremonii wręczenia nagród w sali kameralnej w Filharmonii w Szczecinie (godz. 20.00, wstęp na zaproszenia) rozpocznie się spotkanie z tym bardzo cenionym reżyserem, a nico wcześniej (o godz. 17.30) w kinie „Zamek” pokazany zostanie jego ostatni film pt. „Eter” (z główną rolą Jacka Poniedziałka).

Do 31 października, w tym samym miejscu, będzie można obejrzeć inne dzieła Zanussiego. Wśród filmów wybranych do tej sekcji znalazły się m.in.: „Barwy Ochronne”, „Spirala” i „Struktura Kryształu” (bilet na jeden seans kosztuje 10 zł).

SEFF MINI dla dzieci i młodzieży

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Officyna przygotowali też ciekawy program SEFF MINI. To działania, które zyskały już ogólnopolski rozgłos, o czym świadczy wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia, w których wykorzystywane są nowe technologie, eksperymenty artystyczne aktywizują twórczo dzieci i młodzież. Będą trwały od 23 do 25 października. W programie zaplanowano: Bajkoterapię w Akademii Sztuki, Filmoterapię w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ryszewku oraz filmowe lekcje historii w Centrum Dialogu Przełomy (na wszystkie obowiązują zapisy).

Wieczorny chillout z muzyką i Spielbergiem

Ważnym uzupełnieniem festiwalowego programu jest wieczorna Strefa Chillout. W pubie Cesky Film będzie można zobaczyć pięć filmów Stevena Spielberga (codziennie o 22.00), a w Piwnicy Kany potańczyć. Podczas tych wieczorów od 21.00 zagrają m.in. Tomm DJ, Sempone & Medeina oraz Jackpot. Wstęp na te punkty programu jest bezpłatny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, a patroni honorowi to Prezydent Miasta Szczecin, Piotr Krzystek i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Szczegółowy program na http://www.szczecinfilmfestival.com/pl/program