Rozpoczyna się remont torowiska w ciągu ul. Krzywoustego. Kierowców i pasażerów czekają duże zmiany w organizacji ruchu.

Jak informuje spółka Tramwaje Szczecińskie, planowany termin rozpoczęcia prac i wprowadzenia nowej organizacji ruchu to najbliższa sobota, 16 września. Roboty mają się zakończyć do 28 października.

W planach jest kompleksowa naprawa nawierzchni bitumicznej w obrębie torowiska w ciągu ul. Krzywoustego na odcinku od placu Zwycięstwa do placu Kościuszki wraz z uzupełnieniem ubytków podbudowy w strefie okołoszynowej.

- Jest ona konieczna ze względu na wieloletnią eksploatację torowiska nie tylko przez tramwaje, ale i samochody, w tym ruch tranzytowy. Widząc pogarszający się stan torowiska, zadecydowano o wykonaniu remontu przed zimą – tłumaczy Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Wykonawca - firma Niwa Szczecin sp. z o.o. - usunie warstwę ścieralną na dwóch wewnętrznych pasach ruchu (torowisko tramwajowe) ul. Krzywoustego, następnie oczyści i wypełni ubytki przy szynie oraz wykona nową warstwę ścieralną. Prace obejmą około 530 metrów bieżących torowiska. Koszt inwestycji to 4 669 779,5 złotych.

Zmiany w organizacji ruchu
W związku z modernizacją torowiska przygotowano projekt tymczasowej organizacji ruchu, który obejmuje ciąg ulic: Wyszyńskiego, pl. Zwycięstwa, ul. Krzywoustego i pl. Kościuszki. W ciągu ul. Krzywoustego wyłączone z ruchu ogólnego zostaną pasy wewnętrzne, znajdujące się na torowisku. Z pl. Zwycięstwa oraz al. Wojska Polskiego uniemożliwiony będzie wjazd w ul. Kopernika.

Pojazdy jadące od strony Bramy Portowej będą miały możliwość skrętu w prawo w al. Wojska Polskiego lub jazdy na wprost w ciągu ul. Krzywoustego. Pojazdy zmierzające od strony al. Wojska Polskiego będą mogły wykonać wyłącznie skręt na relacji w prawo w ul. Krzywoustego.

Uniemożliwiony zostanie również przejazd poprzeczny przez ul. Krzywoustego z ulic Bogusława X oraz Królowej Jadwigi. Wyjazd z tych ulic będzie możliwy wyłącznie na relacji skrętu w prawo w ciąg ul. Krzywoustego.

Na ul. Wyszyńskiego, przed skrzyżowaniem przy Bramie Portowej, do ul. Krzywoustego wyłączony zostanie z ruchu lewy pas służący do jazdy na wprost. Ponadto w ciągu al. Niepodległości na kierunku do Bramy Portowej wyłączony z ruchu ogólnego zostanie jeden z dwóch prawoskrętów prowadzących w kierunku pl. Zwycięstwa.

Podobne zmiany czekać będą kierowców zmierzających w stronę pl. Zwycięstwa w ciągu ul. Krzywoustego przed pl. Kościuszki. Tam również jeden z pasów ruchu prowadzących na wprost zostanie wyłączony przed skrzyżowaniem, dostępny będzie tylko pas do skrętu w lewo w ciąg al. Piastów oraz jeden pas na wprost w dalszy ciąg ul. Krzywoustego.

Objazd drogi krajowej nr 10 (DK10) na kierunku ul. Ku Słońcu poprowadzony zostanie ulicami Krzywoustego, 26 Kwietnia, Derdowskiego, rondo Gierosa.Zmiany w komunikacji miejskiej
W związku z remontem torowiska zostają zamknięte pasy ruchu, po których poruszają się tramwaje linii 7, 8, 9 i 10. Skierowane one zostaną na trasy zastępcze. Do obsługi rejonu Gumieniec utworzona zostanie zastępcza linia autobusowa 808 kursująca na trasie: Brama Portowa – pl. Zwycięstwa – Krzywoustego – plac Kościuszki – Sikorskiego – Ku Słońcu (przystanek końcowy Gumieńce na wysokości ulicy Kwiatowej).

Na trasie linii obowiązują następujące przystanki:

W kierunku Gumieniec: Brama Portowa (przystanek początkowy zlokalizowany na przystanku linii 10 w kierunku Gumieniec) – pl. Zwycięstwa – Krzywoustego – pl. Kościuszki (zlokalizowany na ul. Sikorskiego) – Sikorskiego – Osiedle Akademickie – Cmentarz Centralny – Karola Miarki – Szkoła Salezjańska – Ku Słońcu – Kręta – Gumieńce (końcowy na wysokości ulicy Kwiatowej). Nawrót autobusu na skrzyżowaniu z ul. Hrubieszowską i dojazd do przystanku technicznego, na którym realizowany będzie postój autobusów.

W kierunku do Bramy Portowej: Gumieńce (początkowy przy ul. Kwiatowej) – Ku Słońcu (w zatoce autobusowej) – Szkoła Salezjańska – Cmentarz Centralny – Osiedle Akademickie – Sikorskiego – pl. Kościuszki (na ul. Sikorskiego przed pl. Kościuszki) – pl. Kościuszki (jak dla linii 75) – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa (Końcowy przy KFC).

Linie tramwajowe:

1. Linia 1 kursuje wg specjalnego rozkładu jazdy ze zwiększeniem częstotliwości z 24 do 12 min w godzinach pozaszczytowych.

2. Kursy dojazdowe i zjazdowe linii 2 z/do zajezdni Pogodno realizowane będą przez pl. Rodła – Matejki – Wyszyńskiego (z/do Dworca Niebuszewo – przez Dworcową). Kurs zjazdowy w soboty i dni świąteczne o godz. 19:17 (2/5) z Turkusowej zostaje przesunięty na godz. 19:21.

3. Linia 4 zostaje zawieszona.

4. Linia 7 kursuje na trasie Krzekowo – Jagiellońska – pl. Rodła – Matejki – Turkusowa wg specjalnego rozkładu jazdy, bez zmian częstotliwości.

5. Linia 8 kursuje na trasie plac Rodła – Matejki (powrót al. Wyzwolenia) – Brama Portowa – Turkusowa wg specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.

6. Linia 9 kursuje na trasie Głębokie – al. Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – al. Piastów – Pomorzany wg specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.

7. Linia 10 kursuje na trasie Potulicka – Las Arkoński wg specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.