To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców Prawobrzeża. Jeszcze w tym roku w Podjuchach powstanie wyczekiwany Park Wolności.

Nowy park będzie zlokalizowany w rejonie ulic Karpiej, Niklowej, Granitowej oraz Marmurowej w Podjuchach. Jego budowa ma potrwać 22 tygodnie. Wykonawca przejmie plac w najbliższy czwartek, 12 lipca.

Pierwsze prace w tym miejscu rozpoczęły się już w lutym br. Teren został uporządkowany. Teraz założone będą trawniki i wytyczone zostaną alejki oraz chodniki. Pojawią się też nowe rośliny - blisko 130 drzew i ponad 600 krzewów. W centralnej części parku powstanie fontanna (o średnicy 5,5 metra) z kamiennym obmurowaniem. Zaplanowano też budowę placu zabaw dla dzieci, który wyposażony zostanie w urządzenia przeznaczone dla maluchów do 6. roku życia. Znajdzie się w nim także huśtawka dla osób niepełnosprawnych.

Nie zabraknie oczywiście ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery i oświetlenia. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przewidziano chodnik-bieżnię o długości 200 metrów. Z psami będzie można się wybrać na ogrodzony wybieg z urządzeniami do ćwiczeń i treningu typu agility. 

Linowy plac zabaw

Teren Parku Wolności to także miejsce realizacji zwycięskiego projektu SBO 2018 "Freedom Szczecin - najlepszy plac zabaw w mieście". W ramach projektu na bezpiecznej nawierzchni wybudowany zostanie linowy plac zabaw w kształcie statku.

Podpisano też umowę z wykonawcą na zaprojektowanie infrastruktury towarzyszącej, która obejmuje budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych i chodników.

Inwestycja pochłonie 3,35 miliona złotych.

Szwajowy Ogród Literacki

Obok Parku Wolności do października tego roku ma powstać „Szwajowy Ogród Literacki”, upamiętniający postać i twórczość Moniki Szwai. Będzie to specjalnie zaprojektowana altana, w której wnętrzu znajdą się ławki, a na samym środku stanie postument – stół zainspirowany biurkiem pisarki. Szwajowy Ogród Literacki to także projekt, który został wybrany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.