- W tym tygodniu powinien zostać ogłoszony przetarg budowlany – mówił Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta, we wtorkowym programie „Studio wSzczecinie.pl”. Rozbudowa MTiK obejmie renowację opuszczonej kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 18a i budowę łącznika z halą dawnej zajezdni tramwajowej.

Obecnie Muzeum Techniki i Komunikacji ma zbyt mało miejsca, by zaprezentować wszystkie swoje najciekawsze zbiory. Zwłaszcza po ostatnim zakupie kolekcji Stoewera, na czele z pięknymi, przedwojennymi samochodami. Planowana inwestycja pozwoli uzyskać więcej miejsca na ekspozycję, a także na realizację zupełnie nowych działań.

- Bywalcy Muzeum wiedzą jakie tam są utrudnienia w tzw. przedsionku, już nie mówiąc o powierzchni wystawienniczej. To jest pierwszy krok ku rozwojowi tego miejsca. Są również dalsze plany – tłumaczył prezydent Przepiera.

Ponad 100-letnia kamienica zyska nowe życie

W ramach inwestycji przebudowana zostanie kamienica z 1912 r., która stoi przed halą zajezdni. Kiedyś mieściła się tam dyspozytornia, pomieszczenia techniczne zajezdni, a na piętrach mieszkania. Remont zakłada m.in. odnowienie elewacji, przebudowę wnętrz oraz wybudowanie nowej klatki schodowej wraz z szybem windowym.

- To jakże cenna kamienica, która niestety w tej chwili jest w złym stanie. Ale za chwilę jej substancja, jej wartość, zmieni się w pozytywnym tego słowa znaczeniu – podkreślał prezydent Przepiera.

W kamienicy powstanie nowa wystawa interaktywna, znajdą się pomieszczenia edukacji muzealnej, sala konferencyjna, biblioteka, archiwum oraz pomieszczenia biurowe i techniczne. W przeszklonym łączniku zaplanowano stworzenie centrum obsługi zwiedzających.

Finał w połowie 2022 r.

Za realizację inwestycji odpowiadać będzie miejska spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Jej wartość szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Ponad 1 mln euro pochodzić będzie z dofinansowania z funduszu Unii Europejskiej Interreg V A.

Rozbudowa Muzeum Techniki i Komunikacji ma potrwać dwa lata, więc finalizacji prac można się spodziewać w połowie 2022 r.