W czasie kampanii wyborczej Dariusz Wieczorek powtórzył zdanie "Lewica wraca do Sejmu" co najmniej kilkadziesiąt razy. Życzenie stało się faktem – Lewica wprowadziła do Sejmu 49 posłów, w tym 2 z okręgu obejmującego Szczecin i Police. Dzisiaj podczas konferencji prasowej przyszli parlamentarzyści dziękowali za zaufanie i zdradzali swoje plany na przyszłość.

Będzie wielkie zjednoczenie na Lewicy? Tego chce Wieczorek

W okręgu obejmującym Szczecin i Police największe poparcie zdobył Dariusz Wieczorek – blisko 25 tysięcy głosów. Mandat otrzymała także aktywna w czasie kampanii Katarzyna Kotula, która z miejsca czwartego wyprzedziła liderów Wiosny i partii Razem. Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji za trzy tygodnie, ale posłowie-elekci nie zamierzają zasypiać gruszek w popiele.

– Jesteśmy już w trybie roboczym, podejmujemy pierwsze działania dotyczące polityki społecznej i praw kobiet. W sobotę byłam w Czaplinku w ramach działalności prokobiecej i spotkałam się z dziewczynami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Będę obecna w komisji polityki społecznej i komisji edukacji – mówiła Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce powołania jednego klubu parlamentarnego, który będzie zrzeszać wszystkich posłów wybranych z listy KW Lewica.

– Każda z partii ma swój statut i swoje gremia decyzyjne i podejmuje decyzje według tych zasad. Nie ukrywam, że docelowo trzeba będzie się zastanowić nad rzeczywistym zjednoczeniem na lewicy, ale to kwestia dyskusji i spraw organizacyjnych – mówił Dariusz Wieczorek.

Rotacyjny szef zespołu parlamentarnego?

Wieczorek mówił wiele o powołaniu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego:

– Chcemy spotykać się jak najczęściej. Proponujemy pozostałym ugrupowaniom, by prowadzenie prac następowało tak, by każdy z klubów przez rok kierował pracami zespołu. Wtedy emocje opadną i będziemy rozmawiać o rzeczach najważniejszych. Chcemy dyskutować o obwodnicy zachodniej, stoczni, Teatrze Polskim, to są tematy, które nie wymagają politycznych emocji.

– Lewica skupiła się na programie, a nie na atakowaniu innych. Skupiamy się na pracy i chcemy pokazać dobrą jakość w parlamencie – dodała Katarzyna Kotula.

Od dwóch kadencji szefem Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego był przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, najpierw Arkadiusz Litwiński, potem Magdalena Kochan. W minionej kadencji posłowie PiS nie brali udziału w spotkaniach.

W skali ogólnopolskiej Lewica zdobyła ponad 12% poparcia, w Szczecinie było to ponad 15%.