Dzięki przystosowaniu kolejnego budynku do przyjmowania pacjentów, więcej chorych będzie mogło korzystać z pomocy szpitala wojewódzkiego na Arkońskiej. Tak szybka praca była możliwa dzięki wsparciu władz województwa.

Nowo wyremontowany budynek „G” pozwoli na częściowy powrót szpitala do normalnego funkcjonowania. – Szef WHO powiedział, że liczyć na to, że pandemia skończy się do końca roku, to jest nadmierny optymizm. Z tym stanem zagrożenia musimy nauczyć się żyć. Już kilka miesięcy temu, na początku drugiej fali pandemii, wspólnie z panią dyrektor podjęliśmy decyzję o tym, aby zwiększyć moce szpitala w zakresie stałego zabezpieczenia zdrowia i życia mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Postanowiliśmy wyremontować ten obiekt dzięki wsparciu z Funduszy Unii Europejskiej i dzisiaj oddajemy go w pełni do użytku – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Na parterze budynku utworzono kilka sal intensywnej opieki medycznej z monitoringiem, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz łóżka. Na pierwszym oraz drugim piętrze przebudowa skupiła się przede wszystkim na utworzeniu oddzielnych węzłów sanitarnych dla każdej sali chorych, wykonaniu nowej instalacji gazów medycznych oraz przebudowę instalacji elektrycznych. Utworzono w większości pokoje jedno- lub dwułóżkowe oraz kilka trzyłóżkowych. Dodatkowo wyremontowane zostały korytarze, dyżurki pielęgniarek, gabinety zabiegowe, pomieszczenia dla personelu oraz pomieszczenia pomocnicze.

– Bardzo serdecznie chcę z tego miejsca podziękować wszystkim medykom za pełną poświęcenia pracę w tych ostatnich miesiącach. Chcę podziękować Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, widzimy tu łóżka, które dostarczyła. Można powiedzieć, że ten budynek to wspólne dzieło władz województwa, dzięki dobremu wsparciu z Unii Europejskiej, i tego wielkiego, czerwonego serca, jakim jest WOŚP, które towarzyszy nam od 29 lat w Polsce – dodał marszałek.

Uruchomienie wyremontowanego budynku i przeniesienie tam części pacjentów z COVID-19 pozwoli na stopniowe uruchamianie oddziałów oraz Zintegrowanego Bloku Operacyjnego dla pacjentów niezakażonych SARS-COV-2. Umożliwi to także reorganizację pracy Szpitala w taki sposób, by oddziały specjalistyczne mogły przynajmniej częściowo rozpocząć funkcjonowanie w „normalnym” trybie.