Rekordowa liczba szczepień w regionie pozwala mieć nadzieję, że niebawem wróci normalność – przekonują eksperci i przytaczają statystyki, z których wynika, że tylko w poniedziałek zaszczepiono blisko tysiąc osób. W najbliższych dniach planowane są kolejne podobne rezultaty. Społeczeństwo jest mniej sceptyczne co do szczepień, bo widzi, że osoby zaszczepione nie mają efektów ubocznych. Jednak, jak przekonywała w programie „Studio wSzczecinie.pl” Magda Wiśniewska, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, w tym temacie eksperci mają do wykonania jeszcze sporą pracę, by uświadomić, że szczepionka to gwarancja powrotu do życia sprzed pandemii.

Szczepień już teraz jest coraz więcej, a po Wielkanocy ma ruszyć powszechny i masowy program szczepienia społeczeństwa. To dobra wiadomość, gdyż dotychczas pojawiały się poważne zarzuty co do skuteczności strategii przyjętej przez rząd. Wiemy, że szczepienia mają być możliwe m.in. w aptekach czy zakładach pracy. Co więcej, rząd deklaruje, że do końca sierpnia zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przyznaje, że możliwości są, ale do tej pory był problem z liczbą szczepionek dostępnych dla poszczególnych regionów.

– Na początku zainteresowanych szczepionką było ok. 40% populacji, potem nastąpiło zwiększenie zainteresowania do ponad 60%, ale to jest wciąż za mało. Za satysfakcjonującą liczbę uznam 80% dorosłej populacji – mówiła Magda Wiśniewska w programie „Studio wSzczecinie.pl”. – W poniedziałek zaszczepiliśmy prawie 1000 osób. Lubimy bić takie rekordy. Szczepimy średnio 700-750 osób dziennie, pracujemy od poniedziałku do niedzieli. Zapraszamy do rejestrowania się grupy, które teraz mogą się szczepić. 

Jak mówiła Magda Wiśniewska, efekty szczepień są już wyraźnie widoczne – hospitalizowanych jest coraz mniej seniorów, a na łóżkach tlenowych przebywają zwykle osoby w wieku 40-50 lat. Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej zaapelowała, by w temacie szczepień słuchać lekarzy, a nie osób, które są zwolennikami „alternatywnego” podejścia do medycyny.