Prawie 7 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej czekało w styczniu w zachodniopomorskich urzędach pracy. W ciągu miesiąca pojawiło się ponad 2,5 tys. nowych ofert.

W pierwszym miesiącu 2017 roku w powiatowych urzędach pracy w Zachodniopomorskiem czekało 6806 ofert pracy. Tak wielu propozycji dla bezrobotnych na początku roku w historii Pomorza Zachodniego jeszcze nie notowano. To najbardziej dynamiczny wzrost odnotowany do tej pory w regionie – czytamy w informacji prasowej Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory najlepszy początek roku na rynku pracy obserwowano w roku ubiegłym, kiedy to zgłoszono 5031 miejsc pracy. Jak zaznaczono w komunikacie, „miniony rok był rekordowy również pod kątem najniższego bezrobocia (10,6%) w historii regionu, ale i wykazał, że zachodniopomorskie najdynamiczniej w kraju walczy z bezrobociem (spadek bezrobocia w ciągu roku o 2,3%)”.

- Spodziewamy się, że 2017 przyniesie liczne miejsca pracy m.in. w logistyce i transporcie, w produkcji przemysłowej czy turystyce. To inwestycje w Parkach Przemysłowych, w stworzonej tylko na Pomorzu Zachodnim Specjalnej Strefie Włączenia czy wzrastającej od lat branży turystycznej. Konsekwentnie stawiamy na rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego, bo tego najbardziej oczekują od nas mieszkańcy – komentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pozytywny wskaźnik ma potwierdzać badanie nastrojów gospodarczych przedstawione na początku roku przez Wojewódzki Urząd Pracy. Spośród 312 pytanych zachodniopomorskich podmiotów gospodarczych, zwiększenie całkowitego zatrudnienia w pierwszym kwartale 2017 roku zadeklarowało 22,7 % z nich. Odsetek podmiotów przewidujących redukcję pracowników wynosił 14,7%.