Ratownicy medyczni Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie zwyciężyli właśnie w tegorocznych XVII Mistrzostwach Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym Bartoszyce 2019!

W zawodach, które odbywały się w dniach 22 - 24 maja, brały udział dwa zespoły ratowników medycznych WSPR z filii w Szczecinie. Zespół w składzie: Bartłomiej Zimoch, Maciej Denisiuk i Patryk Fortuniak zajął pierwsze miejsce! Zespół w składzie: Roman Mantaj, Piotr Tatol i Łukasz Kondrusik uplasował się tuż za nimi i zajął miejsce drugie.

Oprócz dwóch zwycięskich pucharów ratownicy przywiozą do Szczecina także trzy dodatkowe za najlepiej wykonane zadania w trzech konkurencjach:

1. „Co to za lek?” – w tej konkurencji pacjentka zatruła się alkoholem i lekami.

2. „Staszek z Alcatraz” – w tym zadaniu pacjentem był więzień, który podjął próbę samobójczą.

3. „Czy można intubować?” – w tym zadaniu pacjent był ofiarą wypadku, został przygnieciony przez auto.

- Każde z tych trzech zadań wykonaliśmy poprawnie i zdobyliśmy najwyższą liczbę punktów – mówi Roman Mantaj. – Były to bardzo wymagające konkurencje, zmuszały nas do podejmowania szybkich i stanowczych decyzji.

Zespoły ze Szczecina zmierzyły się z najlepszymi 19 grupami ratowników medycznych z Polski i Ukrainy. W sumie do wykonania mieli 10 zadań, w tym 3 nocne. Musieli m.in. wykonać poprawnie medyczne czynności ratunkowe, szybko i skutecznie udzielić pomocy pacjentom w różnym wieku, z różnymi urazami i w różnych okolicznościach. Scenariusze zdarzeń ratownicy poznali dopiero na miejscu. Sędziowie oceniali ich umiejętności, wiedzę, sposób komunikowania się, zdolność podejmowania decyzji, czas wykonania zadania, sprawność fizyczną, ale przede wszystkim poprawność wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

- Zajęcie dwóch pierwszych miejsc podium daje nam ogromną satysfakcję i chęć do dalszego działania – mówi Piotr Tatol. – W trakcie każdych zawodów zawsze bardzo dużo się uczymy, co pozwala nam być lepszymi ratownikami również na co dzień.

Ratownicy medyczni, aby jak najlepiej wypaść podczas zawodów, przed wyjazdem przez kilkanaście dni ćwiczyli różne scenariusze stanów nagłych pod okiem Krzysztofa Radka z działu szkoleń WSPR w Szczecinie.

Jak informowaliśmy na początku lutego br., te same zespoły ratowników zajęły 4. i 5. miejsce na XIV Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku Białej.