Działka u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej na osiedlu Nad Rudzianką zostanie bezprzetargowo wydzierżawiona na 30 lat Rzymskokatolickiej Parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdecydowały o tym głosy radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz części radnych prezydenckiego klubu Bezpartyjnych.

Temat od wielu tygodni budził duże emocje. Działkę tę zapisano pod budowę kościoła już w 2009 r., gdy przygotowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy jednak teraz te plany miały zostać zrealizowane, zaprotestowała spora część mieszkańców osiedla Nad Rudzianką. Zbierali podpisy w sprawie zmiany planu, a na wtorkowej sesji Rady Miasta po raz kolejny przedstawili swoje argumenty.

Ich zdaniem, potrzeby duchowe mieszkańców osiedla w pełni zaspokajają cztery kościoły znajdujące się w promieniu maksymalnie dwóch kilometrów i kolejna świątynia nie jest potrzebna. Postulowali, że chętniej widzieliby w tym miejscu przedszkole, żłobek czy miejsce rekreacji. Bezprzetargowe wydzierżawienie działki na takich warunkach nazywali niegospodarnością.

Głos zabrało też dwóch zwolenników kościoła w tej lokalizacji. Podkreślali rolę parafii w integracji lokalnej społeczności i proponowali, że można powołać przedszkole katolickie działające przy kościele. Pomysł ten nie spodobał się jednak innym obecnym na posiedzeniu mieszkańcom osiedla.

Na wniosek Bartłomieja Sochańskiego, przewodniczącego klubu PiS, sami radni nie rozpoczęli dyskusji. Od razu odbyło się głosowanie. Za bezprzetargowym wydzierżawieniem działki byli wszyscy radni PiS (10 osób) i czworo radnych prezydenckiego klubu Bezpartyjnych. Troje Bezpartyjnych wstrzymało się od głosu. Przeciw byli wszyscy obecni na sali radni Koalicji Obywatelskiej (9 osób), Edyta Łongiewska-Wijas (niezrzeszona) i Władysław Dzikowski (Bezpartyjni). W rezultacie projekt uchwały został przyjęty.

Działka w okolicy ulicy Gwarnej i Romantycznej zostanie wydzierżawiona parafii za 0,3% jej wartości. Miesięczny czynsz dzierżawny będzie wynosił 330 zł. Działka ma 5 917 m2.