Radni Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski i Przemysław Słowik chcą, by Urząd Miasta w Szczecinie bardziej dbał o ekologię. Radni pytają, ile butelek, kubeczków i talerzyków zamówiło i zużyło miasto w minionym roku i proponują rozwiązania, które mają być zgodne z koncepcjami ekologicznymi. Podobny apel w ostatnich dniach wystosował Szczeciński Ruch Miejski.

Precz z plastikiem, czyli ekologiczna krucjata radnych

– Z zaniepokojeniem przyglądamy się ilościom produkowanych odpadów przez urząd miasta. Odpady w postaci plastikowych kubeczków, butelek po napojach trafiają do śmieci bytowych. Urząd miasta powinien stanowić przykład dla mieszkańców jak powinno się podchodzić do segregacji śmieci – pisze Przemysław Słowik w interpelacji.

Według polityków Koalicji Obywatelskiej zanieczyszczenia środowiska plastikiem są jednym z największych globalnych wyzwań, a takie instytucje jak samorząd powinny ograniczać zużycie plastików we wszystkich miejscach w jakich jest to możliwe.

– Proponujemy, aby zarówno urząd miasta, jak i wszystkie jednostki oraz spółki podległe UM, zrezygnowały w pierwszej kolejności z używania plastikowych kubków, sztućców, talerzy, opakowań i wszelkiego rodzaju wyrobów z tworzyw sztucznych. Apelujemy o zaprzestanie używania kubeczków ze styropianu, które są używane w sali 161. W tym samym czasie na sali sesyjnej do gorących napojów używane są kubeczki plastikowe, więc bardziej ekologiczne rozwiązanie jest stosowane w niektórych miejscach – dodają radni w interpelacji.

Wśród postulatów jest także promocja idei Zero Waste m.in. podczas prelekcji w szczecińskich szkołach.

Podobny apel w ostatnich dniach wystosowali aktywiści ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Idą oni jeszcze krok dalej i sugerują, by miejskie gadżety również produkowane były z materiałów ekologicznych.

„Ekolimuzyna” Prezydenta Krzystka już na ulicach

W czwartek prezydent Piotr Krzystek pochwalił się nowym samochodem zakupionym dla miasta, z którego on ma zamiar korzystać osobiście. Kupno elektrycznych samochodów to część prowadzonego od 2017 r. Programu Rozwoju Elektromobilności, za który miasto otrzymało już dwie nagrody. Jego realizacja to nie tylko podążanie za najnowszymi trendami, ale też wypełnianie obowiązków ustawowych.

– Dokonany zakup pozwolił Szczecinowi zrealizować z 8-miesięcznym wyprzedzeniem obowiązek określony w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, tj. przekroczyć 10% udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów, wymagany od dnia 1 stycznia 2020 r. – informuje Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

Miasto planuje wzięcie w leasing kolejnych czterech nowych samochodów, z opcją ich wykupu. W tym wypadku rozważany jest leasing aut z napędem hybrydowym.