Temat przyszłości Festiwalu Pyromagic budzi wielkie emocje w Szczecinie. Coraz częściej pojawiają się głosy, że fajerwerki są już niemodne i wzorem innych miast trzeba z nich rezygnować. Prezydent Piotr Krzystek zgodził się na rezygnację z pokazów w sylwestra, ale nie zamierza anulować festiwalu Pyromagic, który jest sierpniowym przebojem turystycznym Szczecina. Według aktywistów ekologicznych to duża niekonsekwencja.

Prezydent niekonsekwentny? Raz fajerwerki są w porządku, innym razem nie

- Z wielkim zadowoleniem przyjęłam informację o decyzji Pana Prezydenta, że kolejny Sylwester w naszym mieście będzie obchodzony bez głośnych fajerwerków. Proszę o informację czy w związku z tą decyzją będzie kolejna dotycząca rezygnacji z Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni PYROMAGIC? Czy rozpatruje się inne wydarzenie w tym aspekcie? – pyta w swojej interpelacji radna Koalicji Obywatelskiej, Urszula Pańka. W ostatnich tygodniach przez media przetoczyła się dyskusja odnośnie przyszłości Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic. Wydawałoby się, że skoro miasto rezygnuje z pokazów pirotechnicznych w sylwestra, to naturalną koleją rzeczy będzie także anulowanie popularnego wydarzenia, które w jeszcze większym stopniu zajmuje się pirotechniką, jest głośniejsze i emituje do atmosfery więcej substancji chemicznych.

Na antenie Radia Plus aktywistka zrzeszona w Społecznej Straży Ochrony Zieleni mocno skrytykowała organizację festiwalu przez miasto: - Bardzo przepraszam, możemy zorganizować inne wydarzenie, które przyciągnie jeszcze więcej turystów. Lasery, mapping 3D i tak dalej. To będzie oryginalniejsze niż te siermiężne fajerwerki. 11 edycji się odbyło i już dosyć tego huku, tego walenia i tego śmiecenia – mówiła Helena Freino. – Tam bytują chronione gatunki ptaków. One wpadają do wody i nikt nie jest w stanie policzyć ile ich zginęło – kontynuowała aktywistka. Odpowiadając na pytanie czy Pyromagic to „ptasia masakra” stwierdzono, że są badania, które udowadniają wpływ fajerwerków na tereny zielone.

Miasto zapowiada: w sierpniu kolejne Pyromagic

W odpowiedzi na interpelację radnej Urszuli Pańki, Zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska podtrzymał zdanie wypowiedziane kilka tygodni temu. Sylwester, owszem, bez fajerwerków, ale Festiwal Pyromagic pozostaje w harmonogramie imprez miejskich: - Inne imprezy (Pyromagic przyp. red.), cieszą się gigantycznym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i osób, które przyjeżdżają do Szczecina z innych miejscowości. Budowana od lat marka festiwalu Pyromagic na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w sezonie letnim zarówno wśród pasjonatów tej widowiskowej rozrywki, jak i autorów pokazów – pisze Krzysztof Soska. Nadmienię, że wszystkie pokazy w ramach festiwalu Pyromagic odbywają się z pełnym poszanowaniem bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i otaczającej przyrody i są zgodnie z unijnymi normami bezpieczeństwa regulującymi ww. formę rozrywki – dodał Wiceprezydent.

Kolejna edycja Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic odbędzie się 9-10 sierpnia 2019 roku.