Zgodnie z ideą inicjatywy Sail Żeglarski Szczecin w tym sezonie letnim nad wodą w naszym mieście dzieje się jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. Jeżeli w minionych latach Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic nie kojarzył się żeglarsko, to w tej edycji ta opinia zostanie mocno zweryfikowana. Poza XX. edycją regat pełnomorskich Baltic Polonez Cup Race do Szczecina przypłynie ponad 30 jednostek z całego świata w ramach South Coast Baltic. Żeglarskich akcentów w czasie Pyromagic będzie jednak jeszcze więcej!

Fajerwerki, Wheel of Szczecin i wspaniałe widoki od strony wody. Żeglarze z całej Europy już w weekend zobaczą najpiękniejsze oblicze miasta

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic już w piątek i w sobotę w Szczecinie. Tej jednej z najpopularniejszych imprez plenerowych w mieście towarzyszy mnóstwo wydarzeń i inicjatyw. W tym roku wiele dziać się będzie na wodzie. Przed nami trzecia odsłona Szczecin Water Show, Baltic Polonez Cup Race oraz pierwszy raz w Polsce South Coast Baltic.

Wydarzenie to sprawi, że szczecińskie nabrzeża zapełnią się jednostkami z całego świata.

– South Coast Baltic to program, w ramach którego 14 regionalnych stowarzyszeń turystycznych i żeglarzy z Niemiec (Pomorze Przednie), Danii (Bornholm), Polski (Zachodniopomorskie, Pomorskie), Litwy (region Kłajpedy) i Rosji (obwód kaliningradzki) połączyło siły, aby skuteczniej promować wyjątkowy region sportów wodnych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Region ten charakteryzuje się nietkniętą przyrodą, żywą historią i kulturą, niekończącymi się plażami, wyjątkowymi krajobrazami zatok, lagun i rzek oraz ciepłą gościnnością – wyjaśnia Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej.

Miasto podkreśla, że rejs pod nazwą „Set Sails!” w Szczecinie to okazja do promocji naszego miasta i pokazania turystom z całej Europy żeglarskiego potencjału Szczecina w absolutnie wyjątkowych okolicznościach. Zarówno festiwal Pyromagic, jak i Szczecin Water Show czy koło Wheel of Szczecin zawsze robią wielkie wrażenie na turystach. Blisko setka uczestników rejsu zwiedzi nasze miasto oraz weźmie udział w wielu wydarzeniach towarzyszących Pyromagic. - Wypływając ze Szczecina uczestnicy będą kierować się przez Zalew Szczeciński na Pomorze Przednie do Krumminu i Greifswaldu, skąd do 14 sierpnia przepłyną do Kröslin, gdzie zakończą swoją przygodę – dodaje Celina Wołosz z Żeglugi Szczecińskiej.

„Najtrudniejsze bałtyckie regaty” wydarzeniem towarzyszącym Pyromagic

Polonez Cup Race to zawody skupiające najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Zawodnicy wypływają w samotne rejsy na trasę Świnoujście–Christiansø–Świnoujście i walczą o Puchar Poloneza w długim wyścigu non stop. W Szczecinie od czterech lat podczas festiwalu Pyromagic organizowane są krótkie starty na Odrze wzdłuż Wałów Chrobrego. Jak mówi organizator wydarzenia, kpt. Krzysztof Krygier, są to jedne z trudniejszych, a jednocześnie najbardziej widowiskowych regat, które odbywają się na Odrze i na Bałtyku.

– Warunki Odry są dla żeglarzy trudne, stąd jest to techniczny wyścig. Dodatkowych emocji dodaje fakt, że wyścig odbywa się częściowo na Wałach Chrobrego, w momencie kiedy w tym miejscu jest ogromna publiczność. Zgłoszenia do startu na odcinku rozgrywanym w czasie Pyromagic są możliwe do sobotniego poranka – mówi Krzysztof Krygier, organizator XX Baltic Polonez Cup. – Zamierzamy uczcić nasz jubileusz specjalnymi nagrodami na scenie głównej po wyścigach. Nasze regaty to wielkie wydarzenie, są trudne, bo wprowadziliśmy formułę pięciu wyścigów na trzech dystansach. Zaczynamy dwoma wyścigami trudnymi bardzo technicznie, a potem mają miejsce starty średnie z wiatrem, a kończymy długim wyścigiem pełnomorskim – dodaje Krygier.

Tegoroczne regaty Pyromagic (krótkie) rozpoczynają się 10 sierpnia o godz. 12.00. Dalsza część regat odbędzie się w Świnoujściu i zostanie zwieńczona kultowym wyścigiem o Puchar Poloneza.

Więcej informacji: www.sail.szczecin.pl.