Pokazy fajerwerków, ale nie tylko! Jarmarki, widowiskowe zmagania strażaków, wyścigi żeglarzy, spektakularne akrobacje i pokazy na wodzie, kolorowy „Splash of Colors” - to tylko część imprez, które będą towarzyszyć tegorocznemu festiwalowi Pyromagic 2018.

Największą atrakcją tego weekendu będą widowiskowe pokazy sztucznych ogni. W piątek i sobotę, 10 i 11 sierpnia, w Szczecinie odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2018. W trakcie dwóch wieczorów swoje pirotechniczne możliwości zaprezentują firmy z Rumunii, Anglii, Filipin oraz Bielska-Białej.

Pierwszego dnia zaprezentują się pirotechnicy z Rumunii i Filipin – pokazy zaplanowano odpowiednio o godz. 22:20 oraz 23:00. W sobotę zobaczymy wybuchowe widowisko w wykonaniu Anglików. To o 22:20. Z kolei tuż po ogłoszeniu wyników konkursu, o godz. 23:15, na fajerwerkowe show zaprasza rodzima firma Surex.

Mimo że pokazy zaplanowano dopiero późnym wieczorem, organizatorzy zachęcają, by teren imprezy odwiedzić także w ciągu dnia. Zapewniają, że po obu stronach Odry na odwiedzających będzie czekała cała masa atrakcji.

Jarmarki, koncerty i twardziele z całego świata na Wałach Chrobrego

W okolicach Wałów Chrobrego na czas Pyromagic 2018 pojawią się stoiska handlowe, gastronomiczne oraz ogródki piwne. Na jarmarku będzie można kupić m.in: jedzenie, rękodzieło, dania z grilla, zabawki dla dzieci, kosmetyki naturalne.

Podobnie jak w latach poprzednich u stóp Wałów Chrobrego stanie scena główna. To na niej wystąpią gwiazdy tegorocznej edycji Szczecin Music Live – festiwalu, który od kilku lat towarzyszy szczecińskiemu Pyromagic. W ramach dwudniowej imprezy wystąpią: DJ Krzaku aka Selecta Arbusto, Adam Strug, DJ Urban Turban oraz [dunkelbunt] live.

Już po raz ósmy przy okazji Pyromagic na Wałach Chrobrego mieszkańcy będą mieli okazję obserwować zmagania kilkuset strażaków z Polski, Europy i USA, rywalizujących w zawodach Firefighter Combat Challenge. Impreza z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę „najtwardszych” strażaków oraz coraz więcej ich sympatyków. W trakcie zawodów strażacy wykonają szereg wyczerpujących zadań. W pełnym rynsztunku (hełmy, rękawice, kombinezony) będą musieli m.in.:

- wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży,

- za pomocą wielkiego młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg,

- pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec dystans 30 m ciągnąc wypełniony wodą wąż,

- przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m.

Konkurencje biegów są w dużym stopniu odzwierciedleniem rzeczywistej pracy strażaka, a efektowność i dynamiczny przebieg sprawiają, że jest to impreza bardzo widowiskowa. Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych torach w podobnych konkurencjach.

Widowiskowo też na wodzie: wyścigi i akrobacje

Po raz trzeci przy okazji Pyromagic odbędzie się Water Show Szczecin. W spektakularnych wodnych dyscyplinach zaprezentują się najlepsi zawodnicy w Polsce i na świecie. W ramach Water Show Szczecin przeprowadzone zostaną turnieje we flyboardingu, blob jumpingu, splash divingu. Nie zabraknie też pokazów jet ski freestyle, jet surf. Imprezę zaplanowano w sobotę (11 sierpnia) w godz. 15:00-21:00 (od godz. 12:00 rozpoczną się oficjalne treningi). Jej zwieńczeniem będzie nocna parada, w której udział wezmą zwycięzcy poszczególnych konkurencji. Jak zapewniają organizatorzy, dzięki specjalnym strojom z elementami świateł LED, akcentom pirotechnicznym oraz różnego rodzaju efektom specjalnym, pokaz ma stanowić niezapomniane doświadczenie. Więcej o tym, co się będzie działo podczas Water Show przeczytacie tutaj

Pyromagic będzie też miejscem Polonez Cup Race, czyli zawodów skupiających najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Zawodnicy wypływają w samotne rejsy na trasę Świnoujście – Christiansø – Świnoujście i walczą „o Puchar Poloneza” w długim wyścigu non stop. W Szczecinie od trzech lat podczas festiwalu Pyromagic organizowane są krótkie starty na Odrze wzdłuż Wałów Chrobrego. W tym roku odbędą się one 11 sierpnia o godz. 12:00. Organizatorzy zaplanowali dwa wyścigi wzdłuż szczecińskich nabrzeży. Dalsza część regat odbędzie się w Świnoujściu (wyścigi średnie w Zatoce Pomorskiej) i zostanie zwieńczona kultowym wyścigiem „o Puchar Poloneza” (wyścigi długie).

W tym roku w ramach Polonez Cup Race w Szczecinie, oprócz zmagań samotników zaplanowano także filmowe produkcje o tematyce żeglarskiej. Na dużym ekranie w Starej Rzeźni będzie można zobaczyć dwie projekcje: "Pierwsza dama oceanów" o Krystynie Chojnowskiej Liskiewicz i "OPTY-mista” o kpt. Leonidzie Telidze. Żeglarskie kino startuje o godz. 16:00. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Kolorowo na Łasztowni

Atrakcji nie zabraknie też po drugiej stronie Odry – na Łasztowni. Podczas weekendowego festiwalu będzie można przyjść do ogródka piwnego oraz strefy food trucków i skosztować m.in.: lodów naturalnych, kawy, dań z kuchni japońskiej, burgerów, soków wyciskanych, kanapek z rybą, tostów, zapiekanek oraz fish&chips.

Na najmłodszych będzie tu czekać m.in. dmuchany plac zabaw. Zaplanowano też VRR studio wirtualnej rzeczywistości oraz Strefę Adventure Board – wypożyczalnię pojazdów elektrycznych dla dzieci i młodzieży.

Również w sobotę, 11 sierpnia, organizatorzy zachęcają do udziału w próbie bicia rekordu Polski w synchronicznym wyrzucie proszków holi podczas Splash of Colors. Wyrzuty kolorowych proszków rozpoczną się o godz. 16:00 i będą odbywać się co 30 minut aż do godz. 19:00.

Program:

piątek, 10 sierpnia

10.00-20.00 Firefighter Challenge: starty indywidualne

14.00-01.00 Jarmark i ogródki piwne

20.50 Szczecin Music Live: DJ Krzaku aka Selecta Arbusto

21.10 Szczecin Music Live: Adam Strug

22.20 I pokaz Pyromagic: Pyro Events - Temexson Team (Rumunia)

22.35 Szczecin Music Live: DJ Krzaku aka Selecta Arbusto

23.00 II pokaz Pyromagic: Platinum Fireworks (Filipiny)

23.15-00.00 Szczecin Music Live: DJ Krzaku aka Selecta Arbusto

sobota, 11 sierpnia

10.00 Baltic Polonez Cup Race: ceremonia otwarcia regat

10.00-01.00 Jarmark i ogródki piwne

10.00-18.00 Firefighter Challenge: starty sztafetowe

12.00 Baltic Polonez Cup Race: Short Races – wyścigi krótkie na Odrze

12.00-15.15 Water Show: oficjalne treningi

15.30-20.30 Water Show: Flyboarding, Jet Surf vs Hoverboard, pokaz Jetpack, Flyboarding – Flycup Battle, pokazy Jetski, Flyboarding – Flycup Szczecin 2018 Best Trick, Jet Surf, Splash Diving Free Style, Flyboard – pokazy synchroniczne

16.00 Baltic Polonez Cup Race: projekcja filmów: "Pierwsza dama oceanów" i "OPTY- mista”

20.00 Baltic Polonez Cup Race: wręczenie nagród Short Races

20.30 Water Show: parada finałowa

20.50 Szczecin Music Live: DJ Urban Turban

21.20 Szczecin Music Live: [dunkelbunt] live

22.20 III pokaz Pyromagic: Pyrotex Fireworx (Anglia)

22.35 Szczecin Music Live: DJ Urban Turban

23.05 Pyromagic: ogłoszenie wyniku konkursu

23.15 Pokaz specjalny Pyromagic: Surex (Polska)

23.30-00.15 Szczecin Music Live: DJ Urban Turban