Zrealizować musical w dwa miesiące? To wydawało się niewykonalne, a jednak udało się! Efekt czyli spektakl „Crazy For You” zobaczyliśmy premierowo w szczecińskiej Operze Na Zamku w piątek, 3 marca.

Podróż w kolorową przeszłość

Największą zaletą tej produkcji jest umożliwienie widzom unikatowej podróży w czasie. Dzięki realizatorom, którymi kierował Jerzy Połoński jako reżyser, przenosimy się do Ameryki lat 30. ubiegłego wieku. Efekt taki został osiągnięty poprzez odtworzenie w kostiumach i scenografii (wykorzystującej estetykę komiksu) tego co wówczas działo się na nowojorskim Broadwayu. Romantyczna intryga wiedzie nas jednak z nowojorskich ulic i teatralnej sceny także do Nevady. Wówczas widzimy drewniane szyldy i westernowy saloon, w którym przesiadują kowboje, późniejsi Mistrzowie Rytmu Deadrock...

Efektowne sekwencje taneczne

Główni bohaterowie to Bobby i Polly (w obsadzie premierowej byli to Marta Wiejak i Tomasz Bacajeski). On jest mężczyzną, który marzy o tym by być tancerzem, a sytuacja zmusza go do pracy w charakterze egzekutora bankowego, ona jest córką właściciela chylącego się ku upadkowi teatru na prowincji. Spektakl wypełniony swingującą muzyką Georga Gershwina i piosenkami, do których teksty napisał jego brat Ira, obfituje w komiczne i liryczne sceny, ale przede wszystkim daje oczywiście widzom możliwość ujrzenia efektownych sekwencji tanecznych (choreografia to dzieło Jarosława Stańka). Publiczność była zachwycona zwłaszcza fragmentami, w których dominowało stepowanie, ale także finałowy taniec młodej pary wywołał bardzo ciepłe reakcje.

Znani aktorzy

Na pewno można też docenić kreacje aktorskie. Wyróżnia się Mariusz Ostrowski (znany już szczecinianom jako Mackie Majcher w spektaklu „Opera za trzy grosze” w Teatrze Polskim), grający Lanka Hawkinsa, Anna Januszewska jako Lottie Child, a widzowie z uwagą śledzili też Dariusza Kordka w roli dyrektora teatru Beli Zanglera. Ten aktor w 1999 roku zagrał już w Operze Na Zamku w spektaklu „Królewna Śnieżka i krasnoludki” (w nim był Królewiczem). Musical to jego pasja więc cieszy go okazja powrotu do Szczecina po tylu latach. Po premierze „Crazy For You” powiedział m.in.., że jest zadowolony z tej roli. Od dłuższego czasu, znając wcześniejsze dokonania Jerzego Stańka, chciał z nim współpracować i to teraz się udało...

Spektakl można zobaczyć w tym miesiącu jeszcze pięciokrotnie. Dokładnie 7,16,17,18 i 19 marca. Później wróci na scenę Opery Na Zamku w czerwcu.