Filmy tworzone przez seniorów często są zaskakujące tematycznie i imponujące realizacyjnie. Już niedługo przekonamy się o tym w Szczecinie. Przez cztery dni września (12 - 15 września) w Starej Rzeźni będzie gościł festiwal SeniorMovie 2019, na którym obok konkursowych projekcji zaplanowano też pokazy specjalne, debatę, zajęcia warsztatowe i spektakl. Wstęp na wszystkie punkty programu jest wolny.

Aż dziewięćset zgłoszeń

– Otrzymaliśmy około dziewięciuset zgłoszeń – mówi Krzysztof Kuźnicki ze stowarzyszenia „Kamera”, organizator wydarzenia – ale bardzo wiele musieliśmy już na wstępie odrzucić, ponieważ ich autorami byli tzw. fałszywi seniorzy. To najczęściej filmowcy z Indii czy z krajów afrykańskich, którzy bardzo chcieli wziąć udział w konkursie, ale byli za młodzi i wysyłając prace, zawyżali swój wiek. Pytani o dokładną datę urodzin już nam nie odpowiadali. Podobnych zgłoszeń było wiele i często były to tak dobre realizacje, że myślimy o tym, by wprowadzić w przyszłym roku nową kategorię, tzn. filmy o seniorach tworzone przez młodszych twórców...

Ostatecznie do konkursu wybrano 27 filmów, wśród których są animacje, dokumenty, krótkie fabuły, impresje.

– Nie kierowaliśmy się technologicznymi walorami, precyzją realizacji, ale ważny był interesujący, ważny przekaz – stwierdza Kuźnicki. – Uważam, że te dzieła zainteresują widzów w różnym wieku. To, że zostały stworzone przez seniorów nie oznacza, że pokazują tylko ludzi w tym wieku i ich dotyczą – zaznacza.

– Tematy są bardzo różne. Mamy w programie thriller o przemocy domowej, filmy o artystach, o sprawie związanej z ruchem Me Too i wiele bardzo ciekawych animacji. Jest też interesujący dokument „My Theatre” o japońskim kinie, które zaczęło znów działać po 50 latach przerwy – zapowiada organizator, Jakub Romanowski.

Warto też zwrócić uwagę na „Meeting” autorstwa Margaret Patterson, która brała udział w filmach Bergmanna i zagrała obok Matta Damona w „Pomniejszeniu” Alexandre Payne`a, a aktualnie sama tworzy dzieła filmowe. Po pokazie odpowie na pytania widzów, gdyż zapowiedziała swą obecność w Starej Rzeźni.

Na otwarcie wernisaż i wykład

Prezentacje konkursowych filmów zaplanowano w pięciu blokach na 13 i 14 września, ale cały festiwal rozpocznie się wcześniej. Dokładnie 12 września. Tego dnia zostaną otwarte wystawy fotografii „Koty” autorstwa członków Koła Foto/Video Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz plakatów do filmów reżyserów z naszego województwa. Poza tym będzie można wysłuchać wykładu „Od braci Lumière po wielkie amerykańskie blockbustery”, który wygłosi Jakub Romanowski.

Pokaz wielokrotnie nagradzanego dokumentu

Wieczorem zaplanowano pozakonkursowy pokaz filmu „Miłość bezwarunkowa” w reżyserii Rafała Łysaka, zdobywcy wielu nagród, w tym Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku oraz Grand Prix Festiwalu Solanin w Nowej Soli, zakończonego w sierpniu 2019 r. To film pokazujący relację między 80-letnią bardzo religijną kobietą a jej wnukiem, który decyduje się powiedzieć babci, że jest gejem. Rafał Łysak ukończył studia na wydziale aktorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Kurs Dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Stworzył kilka cenionych produkcji, m.in. eksperymentalny film „Łysak”.  Po projekcji spotka się z widzami.

Teatr, iluzja i niedzielny finał

W pozostałych dniach odbędą się m.in. debata z udziałem organizacji działających na rzecz osób w wieku 60 + pod hasłem „Co dla seniora?”, spektakl nowogardzkiego Teatru Seniora Piąte Koło pt. „Kawiarnia poetycka”, pokaz iluzji, warsztaty z dramy prowadzone przez Agnieszkę Michalską i Asię Brzezińską oraz specjalny pokaz filmu „Sieda” Vanessy Pellegrin.

Kto otrzyma nagrody w postaci statuetki Kota (trzech zwycięzców wskażą jurorzy) oraz Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, dowiemy się w niedzielę 15 września podczas finałowej gali.

Szczegółowy program Festiwalu SeniorMovie znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń tutaj

 

Co? Festiwal Filmowy SeniorMovie

Kiedy? 12 - 15 września 2019

Gdzie? Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przy ul. Wendy 14