Filmoterapia, pokazy konkursowe, spotkania ze znanymi twórcami i... warsztaty rycerskie. To tylko niektóre z 45 wydarzeń jesiennej części Szczecin Film Festival, która potrwa od 13 do 18 października. Ta impreza dotrze tym razem także do takich miejsc jak DK „Krzemień, klub „Krzywy Gryf” czy Willa Lentza.

Animowane otwarcie w Willi Lentza

Ceremonia otwarcia Szczecin Film Festival (13.10) nastąpi właśnie w tej ostatniej, kilka miesięcy temu otwartej, instytucji kultury. Osobiście dotrze na nią Mariusz Wilczyński – autor wielokrotnie nagradzanej pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Pokaz tego właśnie dzieła będzie głównym punktem programu. Wcześniej zaplanowano prezentację innych filmów Wilczyńskiego (takich jak „Niestety”, „Kizi Mizi” czy „Wśród nocnej ciszy”).

Głośne nazwiska i retrospektywy

Wśród znanych twórców, którzy zostali zaproszeni na tegoroczny festiwal znaleźli się także: Małgorzata Goliszewska – współtwórczyni filmu "Lekcja miłości" (który znajduje się w programie pozakonkursowym) oraz aktorka Marta Malikowska (laureatka Złotych Lwów za rolę w filmie „Przebacz” z 2006 roku), która przyjedzie na ceremonię zamknięcia w studio Radia Szczecin (18.10).

W cyklu „Retrospektywy” zostaną pokazane wybrane tytuły z twórczości Andrzeja Wajdy w Willi Lentza (projekcje biletowane) oraz Roberta Zemeckisa w klubie Cesky Film (wstęp wolny).

Najlepsze dokumenty i zachodniopomorskie shorty

Oczywiście główna część festiwalu to Konkurs Europejski filmów dokumentalnych, Zachodniopomorskie Shorty i Telefon Art.

– W ramach tych trzech sekcji zobaczymy niemal 50 produkcji z kilkunastu krajów świata. Wiele zgłoszeń to były filmy odnoszące się do pandemii – mówi Bartosz Wójcik, dyrektor programowy SFF 2021. – Ostatecznie w konkursie wystartuje tylko kilka tytułów na ten temat, bo jednak trudno o nim opowiadać.

Produkcje z takich krajów jak Niemcy, Francja, Norwegia, Serbia czy Hiszpania będą pokazywane w kinie „Zamek”. W jego sali zostaną też wyświetlone (dokładnie 17 października, od 15.00 do 17.30) filmy zakwalifikowane do konkursu Zachodniopomorskich Shortów. W tej sekcji zobaczymy np. takie tytuły jak „Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje” w reżyserii Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego, „Obiekt 17” Krzysztofa Warpachowicza czy „Podwózkę” Krzysztofa Jerzego Śmierzchały.

Aktywności dla dzieci i całych rodzin

Organizatorzy zapowiedzieli również program SEFF MINI, czyli działań skierowanych do najmłodszych, ale praktycznie także do całych rodzin (z wykorzystaniem nowych technologii, eksperymentów artystycznych i interaktywnych o charakterze animacyjnym). Od 7 do 10 października (czyli jeszcze przed festiwalem) takie aktywności prowadzone były w Kamieniu Rymańskim, później zajęcia odbywać się będą w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury i w Galerii Tworzę się. Potrwają one z przerwami do 20 października i będą obejmowały warsztaty dźwięku oraz warsztaty rycerskie (podczas których rozszyfrowane zostaną takie terminy jak odtwórstwo historyczne czy archeologia eksperymentalna), a także pokazy kina sensorycznego z udziałem osób z Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Na te zajęcia obowiązują zapisy.

Badanie granic kina

– Tradycyjnie już na naszym festiwalu odbędą się spotkania pod hasłem Granice Kina. Pokażemy, jak filmowcy mówią o świecie współczesnym i jak to się zmienia po przełomie technologicznym – mówi Bartosz Wójcik. – W kinie „Zamek” zobaczymy także głośny, duński film „Na rauszu” i podyskutujemy z Tomaszem Raczkiem o tym obrazie w kinoterapeutycznym ujęciu, a w sali Inkubatora Kultury pokażemy krótkie metraże studentów Akademii Sztuki w Szczecinie – zapowiada organizator wydarzenia.

Projekcja „Wesela” i spotkanie z Jakubikiem

Na pewno ważnym wydarzeniem festiwalu będzie projekcja filmu „Wesele” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego w kinie „Helios (16 października) oraz spotkanie z aktorem Arkadiuszem Jakubikiem, który wystąpił w tym obrazie. Tego samego dnia ów artysta pojawi się wieczorem w klubie „Krzywy Gryf” przy ul. Kolumba 5, gdzie zaśpiewa wraz ze swym zespołem Dr. Misio.

Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć inne, nowsze fabularne produkcje, to w ramach Ekstraklasy podczas tej edycji SFF, może wybrać się na dwie francuskie produkcje: „Kochankowie” (reż. Nicola Garcia) w kinie „Zamek” i „Lux AEterna” (reż. Gaspar Noe) w DK „Krzemień”. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj: https://wszczecinie.pl/16_szczecin_film_festival,id-34125.html