– Spora część z około 80 firm IT zrzeszonych w klastrze IT eksportuje swoje usługi do naszego zachodniego sąsiada. Podczas takiej współpracy, czasem pojawiają się sytuacje kryzysowe, nierzadko wynikające z różnic kulturowych (np. odmienne podejście do pracy zespołowej w Polsce i w Niemczech lub różne postrzeganie czasu i terminu wykonania zadania). Dlatego tak niezwykle istotne jest uświadomienie sobie tych różnic i poznanie naszego partnera tak, aby móc odpowiednio skonstruować dla niego ofertę i rozwijać dalszą relację biznesową – mówi dr Magdalena Ławicka, dyrektorka operacyjna w Klastrze IT.

Klaster IT jako reprezentant branży IT z Pomorza Zachodniego oraz jeden z największych klastrów zrzeszających firmy IT w całej Polsce, w I i II kwartale 2021 roku zorganizował cykl wydarzeń online, ukierunkowanych na współpracę transgraniczną. Odbyło się to w ramach projektu “Rozwój polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej” , zrealizowanego wraz z niemieckim partnerem WITENO GmbH.

Wskazówki natury kulturowej

Projekt umożliwił organizacjom nawiązanie kontaktów i rozwój współpracy w czasie pandemii. W spotkaniach wzięły udział organizacje działające w obszarze: Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska. 

Jednym z rezultatów projektów jest poradnik opracowany przez Klaster IT, w którym przedsiębiorcy znajdą wiele cennych wskazówek m.in. natury prawnej, marketingowej i kulturowej, odnośnie tego jak rozwijać kontakty biznesowe z naszym niemieckim sąsiadem.

– Podejmując się takiej współpracy, należy mieć na uwadze różnice dotyczące ram czasowych przy planowaniu działań z naszym niemieckim partnerem – tłumaczyła Aleksandra Piasecka, jedna z trenerek podczas organizowanych w ramach projektu warsztatów. – Dla Polaków często okres 2-3 miesięcy przed rozpoczęciem działań jest odpowiednim okresem na ich zaplanowanie. Warto wiedzieć, że Niemcy z reguły potrzebują dużo więcej czasu, nierzadko 4-9 miesięcy to okres, który uważają za właściwy do spokojnego zaplanowania aktywności. 

Cenne porady prawne

Prawne aspekty dotyczące współpracy z partnerem niemieckim przedstawił w e-booku mecenas Rafał Malujda. Wspomniał między innymi o tym jakie zasady współpracy powinny być określone na samym początku (m.in. sposoby komunikacji czy przechowywania danych, itp.), a także wyznaczenie sposobu składania podpisu na dokumentach. Mecenas zwrócił też uwagę na wybór odpowiednich narzędzi, a więc takich, które gwarantują poufność i zgodność z przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (RODO) i odpowiednio chronią nas od strony technicznej.

– Brak zapłaty lub niewykonanie umowy na początku działalności jest jednym z ryzyk, które firma powinna wziąć pod uwagę podczas współpracy z partnerami zagranicznymi. Aby uchronić się przed taką sytuacją, warto rozważyć m.in. zastrzeżenie praw autorskich / praw własności intelektualnej tylko po otrzymaniu płatności (zwłaszcza w przypadku umów wdrożeniowych IT) – wspomina mecenas.

Rafał Malujda zasygnalizował również, które czynniki warto rozważyć, dokonując wyboru formy działalności prowadzonej w Niemczech. Te różnego rodzaju uwarunkowania na styku dwóch systemów prawnych należy brać zawsze pod uwagę, niezależnie od tego, czy będziemy świadczyli usługi online, czy też nasza działalność wymaga działań bezpośrednich po drugiej stronie granicy (np. instalacje, projekty inwestycyjne). Takie i wiele innych wskazówek natury prawnej przedsiębiorcy znajdą w e-booku opracowanym przez Klaster IT.

Warto zapoznać się z całym poradnikiem opracowanym w języku angielskim - do pobrania na stronie (tutaj link).

Jeden z największych klastrów IT w Polsce

Klaster IT zrzesza prawie 80 przedsiębiorstw z branży IT z regionu Pomorza Zachodniego. Misją klastra jest wspieranie firm IT w rozwoju. Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy z regionu, które rozwijają nowoczesne technologie. Członkostwo w Klastrze IT daje możliwość między innymi networkingu branżowego, w tym korzystania z wiedzy i doświadczeń innych firm, a także okazję do budowania partnerstw i rozwoju na rynkach zagranicznych. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą usług Klastra IT: https://klaster.it/

Projekt „Rozwój polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).