Miasto Szczecin podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budynku Centrum Aktywności Lokalnej na Gumieńcach. Stanie on przy ul. Przygodnej, na działce 1/70. Sąsiedni teren magistrat planuje sprzedać pod zabudowę mieszkaniową, choć część mieszkańców chętniej widziałaby w tym miejscu przedszkole.

 

CAL na Gumieńcach będzie miał powierzchnię około 600 m2. W jednokondygnacyjnym budynku znajdzie się: biblioteka (min. 200 m2), pomieszczenia Rady Osiedla (ok. 80 m2) i świetlica (140 m2, z możliwością wydzielenia czterech niezależnych pracowni), a także pomieszczenia magazynowe, zaplecze socjalne i węzeł sanitarny. Obok zaplanowano amfiteatr.

– Dokumentacja projektowa ma być gotowa w przyszłym roku. Po jej przygotowaniu będzie można ogłosić przetarg na prace budowlane – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Działka 1/70 położona jest w pobliżu skrzyżowania ul. Przygodnej z ul. Ku Słońcu. Specjalnie pod CAL została „wykrojona” z większej działki w 2018 r., gdy dyskutowano o zapisach planu miejscowego. Teraz duże emocje budzi jej dawna druga część, czyli obecna działka 1/71.

Miasto szykuje ją do sprzedaży z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową. Protestuje przeciwko temu część mieszkańców, którzy chcieliby tam przenieść budowę przedszkola, którą zaplanowano przy ul. Przygodnej nieco dalej (działka 1/50). Chodzi o zachowanie drzew rosnących na działce 1/50, podczas gdy teren 1/71 to w zdecydowanej większości łąka.

Przedstawiciele magistratu podkreślają jednak, że już za późno na zmiany. Ich zdaniem czas na dyskusje był w 2018 r., gdy uchwalano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Teraz wyłoniono już wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje przedszkole na zadrzewionej działce.