Akademia Sztuki kupi od Banku Pekao SA Pałac Joński przy pl. Orła Białego 3, sąsiadujący z należącym już do uczelni Pałacem pod Globusem. Cena wywoławcza była ustalona na poziomie 8 mln zł.

Bank Pekao SA udzielił już zgodę na tę transakcję. Poinformowała o tym dr hab. Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/22.

– Obecnie przystępujemy do sfinalizowania zakupu. To wiadomość, z której się bardzo cieszymy, gdyż wobec dynamicznego rozwoju Uczelni, rosnącej liczby studentów, powstawania nowych specjalności i kierunków – nowy obiekt znacząco poprawi warunki funkcjonowania Uczelni – podkreślała rektor Jarmołowicz, cytowana na facebookowym profilu „Akademicki Szczecin”.

Akademia Sztuki w trzech pałacach

Pałac Joński będzie trzecim pałacem należącym do Akademii Sztuki. Poza wspomnianym wcześniej Pałacem pod Globusem, własnością uczelni jest również Pałac Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości.

Nowa nieruchomość ma rozwiązać problemy Akademii Sztuki związane m.in. ze złym stanem budynku przy ul. Kolumba 61, wciąż trwającym remontem Pałacu Ziemstwa Pomorskiego czy też koniecznością zawieszenia działalności Sztukaterii w budynku przy ul. Śląskiej 4. Jak wykorzystywany przez uczelnię będzie Pałac Joński?

– W obiekcie znajdzie się miejsce dla pracowni artystycznych, obecnie zlokalizowanych w budynku przy ul. Kolumba, ponadto sale do ćwiczeń wydziałów muzycznych, pomieszczenia administracyjne uczelni, pokoje gościnne, pomieszczenia socjalne dla studentów i pracowników – tłumaczyła rektor Jarmołowicz.

Niemal od zawsze była to siedziba banków

Pałac Joński zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym zdobieniom (pilastrom), właśnie w stylu jońskim. Historia tej nieruchomości zaczyna się już w XVIII w., gdy w tym miejscu kamienicę postawił nadleśniczy Bock. Na początku XIX w. budynek został podwyższony, a jego fasada zyskała formy klasycystyczne. W 1924 r. od strony podwórza dobudowano przeszkloną halę zaprojektowaną przez Friedricha Liebergesella.

Budynek przez dziesiątki lat związany był z działalnością bankową. Bank Królewski ulokował się tam już w XIX wieku. Później Pałac Joński był siedzibą Banku Cesarskiego i Deutsche Banku (po I wojnie światowej). W czasie polskiej administracji najpierw wprowadzili się tam pracownicy PKO BP i PBKS SA, a od początku tego wieku pałac był siedzibą oddziału Pekao SA.