Niewielkie muzeum z kolejowymi pamiątkami powstało w wyremontowanym budynku Centrum Szkolenia Maszynistów w szczecińskim oddziale Przewozów Regionalnych przy ul. Białowieskiej na Wzgórzu Hetmańskim.

Centrum, którego najważniejszą częścią jest nowoczesny symulator, zostało właśnie oddane do użytku.

W wyremontowanym na ten cel budynku dawnej stołówki zakładowej znalazło się również miejsce na ekspozycję pamiątek kolejowych.

Eksponaty zebrano w trzech salach w piwnicy budynku. Obejrzeć można tam m.in. stare lampy, tabliczki z pociągów, leciwe książeczki z instrukcjami i przepisami kolejowymi, parowozowe pompy i inne drobne elementy konstrukcyjne, a także kolekcję czapek czy modele parowozów.

- W większości to rzeczy przekazane przez prywatne osoby, znalezione gdzieś podczas porządkowania piwnic i strychów – mówi pan Zdzisław, autor ekspozycji.

Pan Zdzisław pamiątki kolejowe zbiera od 2002 r. Przez lata można było je oglądać na wystawie urządzonej w lokomotywowni w Porcie Centralnym. Teraz zbiory zostały przeniesione na Wzgórze Hetmańskie.

Jednym z najciekawszych elementów ekspozycji jest kolekcja starych biletów. Znajdziemy tam bilet rodzinny z 1912 r., który pochodzi z zaboru rosyjskiego. Wrażenie robią też piękne pieczątki stacji odciśnięte przy bilecie z lat 1935-39.

Ciekawostką, nieznaną młodszym zwiedzającym, może być ternion. To dość dużych rozmiarów szafa, w której starannie układano kartonowe bilety kolejowe. Kasjerzy obsługujący podróżnych mogli dzięki temu szybko sięgnąć po właściwy, "skasować" go i wydać.

Przed samym budynkiem ustawiono fragment EN-57 z wyposażoną kabiną maszynisty (to pociągi, które jeszcze do niedawna jeździły na regionalnych trasach w zachodniopomorskim).

Z czasem zostaną uregulowane zasady zwiedzania muzeum. Na razie trzeba się wcześniej umówić.