Firma Energopol już dwukrotnie odwoływała się do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie szczegółowych zapisów przetargu dotyczących wymaganego doświadczenia generalnego wykonawcy. Wystosowano również łącznie aż 700 pytań. To wszystko sprawia, że termin otwarcia kopert z ofertami na budowę Morskiego Centrum Nauki przesunięto na 7 maja.

Przypomnijmy, że pierwotnie oferty potencjalnych wykonawców mieliśmy poznać już 21 marca. W całej sytuacji zamawiający widzi jednak również plusy, na realizacji tej inwestycji może bowiem zależeć nawet 10 podmiotom.

- Widzimy spore zainteresowanie przetargiem ze strony firm, również lokalnych – mówi Witold Jabłoński Dyrektor MCN. - Na skutek jednak oprotestowania zapisu dotyczącego naszego wymogu zw. z doświadczeniem generalnego wykonawcy, jesteśmy zmuszeni wydłużyć termin składania ofert. Przesunięcie to nie będzie miało jednak wpływu na zakończenie inwestycji. Planowany termin to rok 2021 r.

Jak kadłub statku

Gmach MCN swoją bryłą ma przypominać kadłub statku. Będzie składał z 3 naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni znajdującej się w podziemnej części. Łączna powierzchnia to ponad 10 tys. m2. Znajdą się tam multimedialne i oryginalne eksponaty związane z wodą i morzem. W inspirujący sposób mają opowiadać m.in. o żegludze i szkutnictwie.

W centrum zaplanowano również 3 pracownie (biologiczno – chemiczna, fizyczno – mechatroniczna i modelarnia), planetarium oraz ogólnodostępny taras widokowy na dachu (na wysokości 14 metrów). Zaprojektowano rozwiązania ograniczającą negatywne oddziaływania budynku na środowisko, co potwierdzić ma certyfikat LEED.

Ile to będzie kosztować?

Stworzenie MCN będzie kosztować 86 mln zł, z czego 60 mln zł będzie pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Same koszty budowy (prace mają potrwać 20 miesięcy) szacowane są na 53 mln zł.

Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Piotra Płaskowickiego. Inżynierem kontraktu jest szczecińska firma PM Services. Obsługę prawną zapewnia szczecińska kancelaria SDO.