Wieszaki, pocztówki, butelki czy kałamarz – kto by pomyślał, że te przedmioty mogą mieć tak wiele historii do opowiedzenia? Na niesamowitą wystawę przedmiotów sprzed lat zaprasza Pocztowa 19 Kamienica w Lesie

 

Mało kto pewnie wie, że 2 marca to Dzień Staroci. Jak zapewnia Monika Szymanik, przestrzeń przy ul. Pocztowej 19 jest ich pełna. Podczas wtorkowego spotkania online, opowie o nich i ich historii.

– Z nowych eksponatów pojawią się wieszaki z domów towarowych z przedwojennego Szczecina, klamki. Również przedwojenne pocztówki, które dostałam od mieszkańców. Są dla mnie cenne, bo stanowi to dowód, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne – mówi Monika Szymanik z Pocztowej 19 Kamienica w Lesie.

Okładziny ścienne nie jedyną perełką

Jedną z ciekawszych historii z pewnością jest ta dotycząca płytki pochodzącej z Pocztowej 11. – Dostałam ją od pana, który krótko po wojnie przeprowadził się z rodziną do Szczecina i mieszkali w jednym mieszkaniu jeszcze z właścicielami niemieckimi – mówi Szymanik. – Pan wraz z płytką przysłał również pocztówkę z 1946 roku, którą niemiecka rodzina wysłała już polskim mieszkańcom.

Takich perełek jest więcej: włącznik kinkietowy – który jest na tyle unikatowy, że większość odwiedzających Kamienicę w Lesie widzi go po raz pierwszy, okładzina ścienna będąca stałą ekspozycją, butelki, kałamarz i jeszcze więcej płytek, chociażby te przysłane z Hamburga, które do tej pory można spotkać w niektórych szczecińskich kamienicach. Nie wolno zapomnieć o maglu z 1880 roku, który trafił do Kamienicy w Lesie dzięki stowarzyszeniu Denkmal Pomorze.

Warto sprawdzić, co kryją nasze domy

Szczecin i jego kamienice skrywają wiele podobnych historii zamkniętych w przedmiotach. – Bardzo bym chciała, żeby ludzie chociaż na chwilę wypożyczali nam takie przedmioty, bo to zbliża mieszkańców – przyznaje Szymanik. – Jeżeli ktoś znajdzie takie przedmioty, które opowiadają historią przedwojenną, ale i powojenną, to chętnie dam im tu miejsce i serce na czas wystawy – dodaje.

W tych sprawach można się kontaktować za pomocą mediów społecznościowych, mailowo lub telefonicznie, jak również przyjść osobiście. A jakie przedmioty mogą skrywać takie historie? Dokumenty, gazetki listy, pocztówki, ale i też przedmioty codziennego użytku. Wystawa potrwa do końca marca. Wirtualne opowieści o przedmiotach już jutro, 2 marca, o 17.30 na Facebooku: https://www.facebook.com/Pocztowa19KamienicaWLesie

Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/470226697484893