Pomorski Uniwersytet Medyczny ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budowy budynku (lub budynków) kliniczno-dydaktyczno-badawczego. Ma on powstać tuż przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej, w ogromnym wykopie, w którym Niemcy planowali stadion dla Hitlerjugend na 100 tysięcy miejsc.

Wielka inwestycja za blisko 600 mln zł

Budowa nowego budynku lub budynków (zdecydują o tym projektanci) jest częścią programu rozbudowy wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie w zakresie kliniczno-dydaktycznym i medycznych wdrożeń innowacyjnych. Jego realizacja jest możliwa dzięki rządowej dotacji w wysokości blisko 594 mln zł.

Planowana inwestycja w nowy kompleks zajmie mniej więcej połowę olbrzymiego wykopu przy ul. Unii Lubelskiej. Powstanie tam Centrum Medycyny Translacyjnej (m.in. z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej, Mikrobiologii i Immunologii oraz Zakładem Fizjologii) oraz Collegium Pharmaceuticum (m.in. z Zakładem Chemii Leków oraz Zakładem Farmacji Społecznej i Farmakoekonomiki).

Ma być wizytówką miasta

PUM chce, aby nowy kompleks był nie tylko funkcjonalnym centrum naukowo-badawczym, ale również, żeby miał wysoką wartość architektoniczną.

„Zamawiający oczekuje nowoczesnej formy architektonicznej mogącej stać się wizytówką miasta, ale jednocześnie funkcjonalnego i energooszczędnego budynku (lub budynków) o niskich kosztach eksploatacji” – zastrzeżono w ogłoszeniu o konkursie.

Budynek lub budynki mają mieć łączną powierzchnię 55 tys. m2. Zaplanowano też miejsca na parking na ok. 630 miejsc.

Pula nagród – 270 tys. zł

Zainteresowane konkursem biura projektowe mogą zgłaszać się do 15 listopada. Do końca lutego 2020 r. będą musiały przygotować projekt. Oceniać będzie go sąd konkursowy, na którego czele stanie prof. Stefan Jan Scholz z Berlina. Zwycięzca otrzyma 120 tys. zł i zaproszenie do negocjacji o kontrakt na prace projektowe. Przewidziano też II nagrodę (80 tys. zł), III nagrodę (50. tys. zł) i wyróżnienie (20 tys. zł).

Projekt rozbudowy i modernizacji szpitala PUM ma zostać zrealizowany do 2025 r.