14 drzew przy ul. Piłsudskiego i na pl. Szarych Szeregów ma zostać wyciętych w ramach przebudowy infrastruktury tramwajowej. Nie zgadzają się na to aktywiści ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, którzy w sobotę 9 listopada o godz. 15.30 zapraszają wszystkich mieszkańców na protest w obronie zieleni.

Kilka dni wcześniej podpisano umowę z wykonawcą przebudowy węzła „Szarych Szeregów”. Oznacza to, że inwestycja weszła w fazę realizacji. Miejscy społecznicy mają jednak nadzieję, że planowaną wycinkę wciąż jeszcze można zatrzymać.

- Zaapelujemy o modyfikację projektu w taki sposób, aby tak cenny w mieście drzewostan został w tym miejscu zachowany – pisze Marcin Szneider ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego.

Większość drzew jest w dobrym stanie

Projekt zakłada wycinkę 7 z 24 lip rosnących w szpalerze przy torowisku między pl. Szarych Szeregów a pl. Odrodzenia. Cztery z nich znajdują się tuż przy pl. Odrodzenia, a trzy przy przystanku i przejściu dla pieszych przy pl. Szarych Szeregów. Stan sześciu z nich oceniono jako dobry, a jednego jako średni. Mają zostać wycięte w związku z przebudową infrastruktury na duży przystanek tramwajowo-autobusowy i pas, również dla autobusów, w kierunku pl. Odrodzenia. Zieleń koliduje tutaj z projektowanym peronem, chodnikiem, lub przejściem dla pieszych. Dodatkowo jedna młoda lipa zostanie przesadzona w inne miejsce.

Na środku pl. Szarych Szeregów wycięte zostaną: trzy wiśnie (są w złym stanie), dwie brzozy (dobry i średni stan), klon (dobry stan) oraz świerk (średni stan). Kolidują z projektowanym torowiskiem, siecią trakcyjną lub siecią teletechniczną. Zachowane w tym miejscu zostaną cztery drzewa oraz krzewy róż.

„W każdym mieście drzewa, szczególnie duże i stare, generują wyjątkowo wiele korzyści dla mieszkańców - oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, produkują tlen, dają cień, stanowią izolację akustyczną. Ich bezrefleksyjna i prowadzona lekką ręką wycinka wiąże się z bezpośrednim negatywnym wpływem na zdrowie każdego z nas i estetykę miasta. Nie zgadzamy się na takie postępowanie!” – komentują aktywiści Szczecińskiego Ruchu Miejskiego.

Miasto: „Projektant przyjął rozwiązania optymalne”

Przygotowujący tę inwestycję miejscy urzędnicy podkreślają, że projekt był konsultowany ze specjalistami i łączy poprawę infrastruktury tramwajowej z możliwą dbałością o zieleń.

- Przed przystąpieniem do procedur przetargowych, projekt przebudowy węzła na Placu Szarych Szeregów został uzgodniony z odpowiednimi organami i instytucjami. Część dotycząca zieleni także z Miejskim Ogrodnikiem. Projektant przyjął rozwiązania optymalne dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców Szczecina, przy jednoczesnym zadbaniu o roślinność w rejonie prowadzonych prac. Na placu budowy wszystkie drzewa muszą być odpowiednio zabezpieczone. Część z nich rzeczywiście zostanie usunięta, natomiast w ich miejsce pojawią się nasadzenia kompensacyjne – 12 drzew i 2478 krzewów – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie.

Zasadzonych ma zostać 12 drzew gatunków Magnolia ‘Galaxy oraz Magnolia ‘Burgundy Star, a także 2478 krzewów Róża ‘Marathon, Róża okrywowa ‘Scarlet Meidiland’, Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’.

Uliczny protest i internetowa petycja

To jednak nie przekonuje miejskich społeczników. Dlatego organizują protest w obronie drzew. W sobotę 9 listopada, o godzinie 15.30, na przystanku tramwajowym linii 1,5,11,12 przy pl. Szarych Szeregów.

W internecie można też podpisać petycję w obronie drzew. W piątkowe południe było tam ponad 200 podpisów.