– Ludzie przeprowadzający ten remont robią to wszystko strasznie nieudolnie. Problemem są choćby porozrzucane materiały budowlane, które blokują część miejsc parkingowych – mówią nam mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. ZDiTM przypomina, że to wciąż plac budowy, więc z pewnymi uciążliwościami trzeba się pogodzić. Wykonawcy zostanie jednak zwrócona uwaga, by udrożnionych zostało możliwie jak najwięcej miejsc parkingowych.

 

Przebudowa ulic w kwartale: Królowej Jadwigi, Małkowskiego, Bogusława X, Bohaterów Getta Warszawskiego i Ściegiennego. ruszyła pod koniec marca 2020 r. W jej ramach powstały szerokie chodniki z płyt granitowych i donice z siedziskami, w których w przyszłości pojawić ma się zieleń. Docelowo wprowadzona będzie strefa „tempo 30”, a w okolicach sugerowanych przejść dla pieszych jezdnia została wyniesiona. Wykonawcą prac jest firma Elbud Szczecin.

Mieszkańcy narzekają na zastawione miejsca parkingowe

Teraz prace zbliżają się do końca. Część nowej infrastruktury została udostępniona, ale obok wciąż toczą się prace. Mieszkańcy mają zastrzeżenia, co do organizacji placu budowy.

– Część ulic wciąż jest zamknięta, budowlańcy robią mieszkańcom problemy, zastawiają dojazd płytami chodnikowymi. W dodatku materiały budowlane, palety czy zwykłe śmieci porozrzucane są często na udostępnionych już miejscach, blokując możliwość zaparkowania – mówią nam panowie Marek i Zbigniew, mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

ZDiTM przypomina, że fragment ulicy musi być na razie zamknięty

Inwestycja jest realizowana na zlecenie ZDiTM, który zaznacza, że ul. Bohaterów Getta Warszawskiego to nadal plac budowy. Wciąż pozostaje zamknięty dla ruchu jej fragment na odcinku od skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi do al. Piastów.

– To z uwagi na wykonane wyniesienia przejścia i skrzyżowanie przy Piastów z kostki kamiennej, które muszą technologicznie „odstać” – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. – Odcinek ul. Bohaterów Getta Warszawskiego pomiędzy placem Zgody a Kr. Jadwigi został już od dawna dopuszczony do ruchu i parkowania, aczkolwiek z uwagi na fakt, że ciągle to plac budowy wykonawca może czasowo wyłączać miejsca parkingowe pod swoje potrzeby. Oczywiście postaramy się zobowiązać wykonawcę, by na odcinkach udostępnionych do ruchu starał się nie zajmować miejsc parkingowych.

„Jest tam strasznie brudno”

Okoliczni mieszkańcy skarżą się również na zanieczyszczenia, które powstały w wyniku prowadzenia prac budowlanych.

– Jest tam strasznie brudno. Kamienice zostały pokryte pyłem po cięciu płyt granitowych i nikt z pracowników się tym nie interesuje. Brudne są już też nowe chodniki – mówią mieszkańcy.

– W kwestii czystości chodników – jest to teren budowy i przed odbiorami. Wykonawca jest zobowiązany oczyścić chodniki – odpowiada Hanna Pieczyńska.

Zakończenie inwestycji się opóźni?

Termin zakończenia tej inwestycji ustalono na 28 października. Okoliczni mieszkańcy, którzy na co dzień obserwują postęp trwających tam prac, nie wierzą jednak, że to realna data.

– Na ten moment nie ma aneksu zmieniającego termin zakończenia prac, ale jest to prawdopodobne – przyznaje Hanna Pieczyńska.

Koszt przebudowy ulic w tym śródmiejskim kwartale to 14,3 mln zł.