Podczas wtorkowego programu „Studio wSzczecinie.pl” zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera przyznał, że jest za budową parkingowców w mieście, jednak dotychczasowe propozycje ich lokalizacji budziły kontrowersje i protesty organizacji zajmujących się zrównoważonym transportem. Miasto podjęło decyzję o realizacji takiej inwestycji na terenie remontowanego kwartału w okolicach ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Parkingowiec w centrum Szczecina. „Szacujemy, że powstanie tam ponad 200 miejsc parkingowych”

– Pracujemy nad konkretnym parkingowcem i jestem pewien, że on powstanie. Obiekt realizujemy wspólnie z STBS i powstanie on w kwartale obejmującym ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i al. Wojska Polskiego w Szczecinie – zadeklarował Przepiera.

Jak zaznaczał zastępca prezydenta Szczecina, ze względu na formę i lokalizację pod ziemią, nie będzie to łatwa realizacja. Przepiera oznajmił, że parkingowiec powinien być gotowy i oddany do użytku do końca bieżącej kadencji, czyli do 2023 roku.

– Trwały prace rozbiórkowe, został wyczyszczony teren. Szacujemy, że powstanie tam ponad 200 miejsc parkingowych. To zadanie jest wpisane w model rewitalizacji al. Wojska Polskiego. Aby ożywić ten obszar i dać mu impuls mieszkaniowy, ten obiekt jest potrzebny. Parkingowiec będzie pod ziemią, a na ziemi będzie tzw. esencja rewitalizacji, czyli miejsca atrakcyjne dla mieszkańców: dom seniora, żłobek, miejsca aktywności – wymieniał Michał Przepiera.

Podczas rozmowy pojawiła się także informacja, że nie jest wykluczone, że kolejny parkingowiec powstanie w okolicach placu Zawiszy. Tutaj jednak nie padły żadne deklaracje dotyczące formy obiektu ani terminu realizacji zadania.

Co z parkingiem na Jasnych Błoniach? Szczera odpowiedź wiceprezydenta Przepiery

Szczeciński Ruch Miejski w ostatnim czasie wywołał żywą dyskusję na temat likwidacji parkingu zlokalizowanego przy Jasnych Błoniach, w okolicach przystanków autobusowych. Aktywiści, powołując się na sondę internetową, postulują za jego likwidacją, dzięki czemu Jasne Błonia miałyby jeszcze bardziej sprzyjać rekreacji mieszkańców. Ponadto działacze SRM uważają, że parking w tym miejscu wprowadza chaos przestrzenny i zasłania widok na wizytówkę Szczecina, czyli Pomnik Czynu Polaków. Do realizacji tego postulatu raczej nie dojdzie.

– Jeżeli traktować postulaty ruchów miejskich jako przyczynek do dyskusji, to jestem zwolennikiem dyskusji i intelektualnej burzy. Moje zdanie jest jednak takie, że likwidacja tego parkingu, byłaby błędem. Nie rozumiem, dlaczego wybrano akurat ten parking. Z punktu widzenia walki o pewną wizję miasta, z uwzględnieniem pewnych nawyków komunikacyjnych, postulaty dotyczące tylko likwidacji miejsc parkingowych nie są dobrą drogą – mówił w czasie programu „Studio wSzczecinie.pl” zastępca prezydenta miasta.