W spotkaniu mieliby wziąć udział przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, wykonawcy – Trakcji SA i wszystkich samorządów uczestniczących w projekcie. Celem jest wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na szybkie podjęcie prac przy tworzeniu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Dziś na „placu budowy” nie dzieje się bowiem praktycznie nic. Widać to zwłaszcza na linii kolejowej Szczecin – Police, gdzie jest zdecydowanie najwięcej do zrobienia. Nierealne jest już uruchomienie SKM-ki w 2022 r. Teraz celem jest zdążenie przed końcem 2023 r., by można było rozliczyć 512 mln zł unijnego dofinansowania. Jeśli to się nie uda, pieniądze mogą przepaść.

Prezydent Piotr Krzystek, jako przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (lidera projektu SKM-ki), zwrócił się kilka dni temu do PKP PLK z apelem o wpłynięcie na zintensyfikowanie prac. To właśnie PKP PLK odpowiada za realizację kolejowej części inwestycji (linie kolejowe i przystanki). Na wykonawcę prac wybrano w ramach przetargu spółkę Trakcja. Tempo robót jest jednak bardzo wolne, a obie strony przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienia.

Pomysłem prezydenta Krzystka na rozwiązanie impasu są „obrady okrągłego stołu”. Zaprasza do nich wszystkie podmioty zajmujące się projektem SKM-ki.

„W zaistniałej sytuacji, chcąc doprowadzić szybkiego i efektywnego zakończenia sporów i podjęcia prac prezydent Piotr Krzystek w imieniu zarządu SSOM zaprosił przedstawicieli PKP PLK SA, Trakcji SA oraz samorządów uczestniczących w projekcie do spotkania przy okrągłym stole, by w sposób merytoryczny przedyskutować wszystkie problemy w realizacji opóźnionych zadań. Spotkanie powinno zakończyć się wypracowaniem wspólnych decyzji i harmonogramu działań naprawczych, które zagwarantują realizację budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Zdaniem prezydenta niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań i pełne zaangażowanie ze strony partnerów i wykonawców” – czytamy w komunikacie rozesłanym do mediów.

Spotkanie miałoby odbyć się wirtualnie, za pośrednictwem platformy „zoom”. Proponowany termin rozmów to 7 kwietnia.