Miasto chce dołożyć brakujące 82 mln zł do budowy nowego stadionu wraz z Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży – tak wynika z informacji przekazanych przez prezydenta Piotra Krzystka za pośrednictwem mediów społecznościowych. Teraz zgodę muszę wyrazić radni, podczas sesji budżetowej zaplanowanej na 22 stycznia.

„Jesteśmy zdecydowani budować stadion wraz z Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Występujemy do Rady Miasta o zwiększenie budżetu na inwestycję” – napisał prezydent Krzystek na swoim facebookowym profilu.

Chcą dołożyć 82 mln zł

Do drugiego przetargu na budowę stadionu przystąpiło tylko konsorcjum firm Doraco z Gdańska i PBG z Przeźmierowa. Swoją pracę wycenili na 364 mln zł, czyli o 24 mln zł mniej niż w pierwszym postępowaniu (to efekt zmian projektowych). To wciąż jednak dużo więcej niż przewidywany przez miasto budżet, czyli 282 mln zł.

O tym, że magistrat będzie chciał dołożyć brakujące pieniądze spekulowano od dawna. Świadczyła o tym choćby przyjęta przez urzędników narracja, w której przypominali, że budowa samego stadionu wyniesie 261,2 w mln zł, a pozostałe koszty to m.in. przebudowa pięciu boisk treningowych (33,8 mln zł), budowa budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży (21,7 mln zł) oraz zagospodarowanie i uzbrojenie terenu (36,7 mln zł).

- To jest duże i skomplikowane zadanie na kilka lat, bo łączymy tu wiele elementów, nie tylko stadion, ale także kompleks boisk treningowych wraz z zapleczem oraz zagospodarowaniem terenu wokół. To oczywiste, że chcielibyśmy zbudować wszystko jak najtaniej, ale rzeczywistość jest inna. Prognozy sytuacji na rynku budowlanym pokazują, że coś co dziś wydaje się drogie, za rok będzie normą, a za dwa lata może być to już cena okazyjna – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Fakty są takie, że taniej już nie będzie, chyba że zrezygnujemy z jakiegoś dużego elementu, a tego nie chcemy, bo zależy nam na całościowym kompleksie i jakości. Mówiąc kolokwialnie taniej można kupić tylko gorszy stadion. Na pewno budowa kompleksu stadionowego nie odbędzie się kosztem innych zadań, ani nie będzie wymagać zaciągania kredytów – dodaje Michał Przepiera, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycję.

Obecnie trwa weryfikacja dokumentacji przekazanej przez konsorcjum zainteresowane budową stadionu. Miasto podkreśla, że wystąpienie z wnioskiem do Rady Miasta, nie jest jednoznaczne z przyjęciem ich oferty.

Decyzja 22 stycznia

Radni tematem stadionu zajmą się w piątek podczas Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży. Będą opiniować zwiększenie budżetu na stadion przed sesją Rady Miasta zaplanowaną na 22 stycznia. Większość wśród radnych ma nieformalna koalicja prezydenckiego klubu Bezpartyjnych z Koalicją Obywatelską.

Nie wszyscy są jednak przekonani, że miasto powinno ponieść tak wysokie koszty. Marek Duklanowski z Prawa i Sprawiedliwości (były radny) proponował w programie„Studio wSzczecinie.pl”, by wrócić do fazy projektowej i pomyśleć o stadionie w skromniejszej formie.