Piotr Krzystek wystąpił z apelem do mieszkańców Szczecina o to, by nie wszyscy przychodzili na cmentarze 1 listopada, ale rozłożyli te odwiedziny w czasie. Oficjalny list do arcybiskupa Andrzeja Dzięgi w tej sprawie zawiera prośbę o przekazanie wiadomości w kościołach.

 

Władze Szczecina proponują TyDzień Wszystkich Świętych, który rozpocznie się już 24 października. Wprowadzone tego dnia pierwsze zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej ułatwią dostęp do cmentarzy. Czwartek, 29 października, przyniesie ze sobą kolejne zmiany oraz otwarcie dodatkowych stoisk handlowych. 31 października i 1 listopada będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

– W czasie Wszystkich Świętych komunikacja miejska, jak co roku, wyjeżdża w maksymalnym wzmożeniu. Tramwaje i autobusy w okolicy cmentarza są co 3 minuty, przygotowujemy 7 punktów informacyjnych i kontrolnych, w gotowości będzie 120 osób zabezpieczenia i obsługi, a w kulminacyjnym momencie ponad 100 pojazdów na trasach w okolicy cmentarzy. Do tego nowe linie i przystanki autobusowe. Wszystko po to, aby mieszkańcy Szczecina i osoby przyjezdne mogły sprawnie dotrzeć na nekropolie – informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Prezydent zaznacza, że w tych dniach jest dużo więcej osób chcących skorzystać z komunikacji miejskiej, co może stanowić ryzyko zakażenia. By tego uniknąć, liczy na to, że ludzie pozytywnie odniosą się do przedstawionych propozycji i odwiedzą cmentarze przed 1 listopada.

– Wystąpiliśmy z inicjatywą „Tygodnia Wszystkich Świętych” i apelujemy do mieszkańców Szczecina o to, aby nie wszyscy przychodzili na cmentarz 1 listopada, ale żeby odwiedziny na cmentarzu rozbić na więcej dni. Wystąpiliśmy też z pismem do arcybiskupa Dzięgi, żeby taka informacja została przekazana w kościołach – dodał Piotr Krzystek na wtorkowej sesji Rady Miasta.