„Kajakowy ekopatrol” to inicjatywa Stowarzyszenia Wywrotka. Można powiedzieć, że pomysł organizacji to połączenie przyjemnego z pożytecznym – promocja turystyki kajakowej i spędzanie czasu nad wodą oraz.. sprzątanie malowniczych akwenów Szczecina i okolic. Zarówno w poprzednie wakacje jak i w tym sezonie ekipa zapalonych kajakarzy przemierza Odrę i inne akweny i wyławia z nich wszystko, co w wodzie zostawiają ludzie. Mowa o oponach, butelkach, śmieciach komunalnych, materiałach budowlanych, ale i gabarytach czy sprzętach AGD. Stowarzyszenie Wywrotka skorzystało z grantu w ramach programu „Bosman dla regionu”.

Turystyka wodna jest pasją Krzysztofa Sowy, inicjatora akcji „Kajakowy ekopatrol”. Pomysł na sprzątanie cieków wziął się z życia. Krzysztof przemierzając malownicze akweny Szczecina i okolic denerwował się, że wiele osób zostawia w wodzie rozmaite śmieci. Jak się okazało aktywistów chętnych do sprzątania podczas pływania kajakami jest wielu: - Pierwszy patrol rozpoczęliśmy w tym roku bardzo hucznie. 1,3 tony śmieci to robi wielkie wrażenie, popłynęliśmy na Dębinę, gdzie zebrało się tyle śmieci. Nazwaliśmy naszą akcję „klątwa wulkanizatora”, bo przywitała nas na wyspie sterta opon. To były opony od wózków widłowych, tirów czy motocykli. Akcja bardzo udana, bardzo dużo osób się włączyło, płynęło z nami ponad 20 osób. Dzięki Bosmanowi udało się kupić wagę, kajaki oraz ubezpieczyć osoby biorące udział w naszym wydarzeniu – mówi dalej Krzysztof.

„Kajakowy ekopatrol” działał już w ubiegłym roku, efekty były bardzo pozytywne, bo przez lata zakątki wodne nie były sprzątane. – Miasto od strony wody jest piękne, ale śmieci zwróciły moją uwagę, było ich mnóstwo przy brzegach, ale i w wodzie. Trudno promować turystykę wodną, kiedy w wodzie jest mnóstwo śmieci: butelek, puszek, ale i dużych gabarytów jak lodówki czy telewizory, a nawet kosiarkę do trawy czy sedes. Takich rzeczy się przecież nie wyrzuca do wody – mówi Krzysztof Sowa. Akcji odbyło się kilka, a z każdą edycją rosło zainteresowanie wolontariuszy, by pływać i sprzątać Szczeciński Węzeł Wodny.

Stowarzyszenie Wywrotka w tym sezonie planuje zorganizować jeszcze kilka wypraw kajakowych, których celem będzie sprzątanie Odry. Takie działanie jest możliwe dzięki grantowi przyznanemu stowarzyszeniu w ramach inicjatywy „Bosman dla regionu”.