Otwarcie drugiej edycji festiwalu filmowego „Senior Movie” przyciągnęło w czwartek, do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, blisko 80 osób, w tym licznych przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i filmowców z regionu. Głównym punktem inauguracji był pokaz nagradzanego w Polsce i zagranicą debiutu filmowego Rafała Łysaka pt. „Miłość bezwarunkowa”.

W swym intymnym obrazie młody reżyser przybliżył osobiste relacje z babcią oraz stopniową zmianę jej poglądów, w stosunku do homoseksualnej orientacji wnuka. W filmie przebijał się również problem samotności, która z biegiem lat coraz bardziej doskwiera starszym osobom. Mimo młodego wieku reżysera i debiutanckiego charakteru filmu, dokument cechował się dużą dojrzałością twórczą i był ciepło przyjęty przez publiczność, zachęcając do dyskusji zarówno o drażliwym temacie homoseksualizmu jak i o relacjach międzypokoleniowych.

Do niedzieli wszyscy chętni mogą nieodpłatnie skorzystać z bogatego programu festiwalowego, w którego skład wchodzą projekcje filmowe, warsztaty, wystawa fotograficzna, przedstawienie teatralne i dyskusje. W sekcji konkursowej o statuetkę Kota powalczy 27 filmów przygotowanych przez seniorów.

Przypomnijmy, że „Senior Movie”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kamera, dołączył do grona festiwali filmowych w 2018 roku i cechuje się prezentacją produkcji stworzonych przez osoby starsze. Inicjatywa została pozytywnie przyjęta nie tylko przez lokalnych seniorów ale i doceniona przez twórców z innych państw (w tym roku zgłoszono filmy m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji). Festiwal pokazuje, że twórcą można zostać w każdym wieku, a jak przekonują organizatorzy, dowody tego zobaczymy na przyszłorocznej edycji:

„Mogę już zdradzić, że jeżeli nam się wszystko uda dopiąć na 100%, to w przyszłym roku będzie nowa kategoria konkursowa. Będą to filmy realizowane przez twórców w każdym wieku ale o tematyce senioralnej” - Anna Wiśniewska (Organizatorka „Senior Movie”).

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.seniormovie.pl.