Uczestnicy tych zajęć zaprojektowali kostium dla operowej divy, własnoręcznie wykonali rekwizyty i instrumenty. Malowali też obrazy, inspirując się muzyką... Teraz prace te będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii O. Jej otwarcie nastąpi już 26 marca. Będzie to finał warsztatów „Poczuj Operę”.

Pół roku inspirujących zajęć i spotkań

Projekt „Poczuj Operę” przygotowano po to, by osobom wykluczonym z odbioru muzyki i sztuk wizualnych, umożliwić korzystanie z tych dziedzin kultury. Inicjatywa miała na celu edukację artystyczną, ale też rozwijanie myślenia kreatywnego. Dlatego każde zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy zajęć przez pół roku odwiedzali Operę na Zamku, poznając jej kulisy i tajemnice, spotykając się z ciekawymi gośćmi i co najważniejsze, samemu tworząc!

Specjalna prezentacja "Così fan tutte"

Pierwsze warsztaty dla osób słabosłyszących i słabowidzących odbyły się w Galerii O. pod koniec października ubiegłego roku. Ich uczestnicy poznali osoby pracujące w teatrze (także te, których nie widać na scenie) i otrzymali dużo informacji na temat scenografii. Zobaczyli model 3D sceny Opery na Zamku przygotowanej do spektaklu "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta. Gościem spotkania był scenograf, Waldemar Andrzejak. Zajęcia kontynuowano w kolejnych miesiącach (listopad - luty) z finałem w marcu 2019. W piątek (22 marca) uczestnicy, dzięki użyciu specjalnej dwukanałowej prezentacji, mogli obejrzeć operę "Così fan tutte".

Profesjonalna kadra

Warsztaty "Poczuj Operę" prowadzone były przez profesjonalną kadrę. W jej gronie znaleźli się m.in.: Anna Basek, współautorka i prowadząca warsztaty edukacyjne "Tajemniczy świat opery", działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina; Marta Peszko - współautorka i prowadząca warsztaty edukacyjne "Tajemniczy świat opery", prowadząca zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i prelekcje z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych; Danuta Kłaczyńska - surdopedagog, tłumaczka i przewodnik osób głuchoniewidomych, instruktor szkoleń dla przewodników takich osób, a także Maciej Mizgalski - autor i prowadzący warsztaty "W blasku światła" o sztuce współczesnej dla osób słabosłyszących w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Wystawa na finał

Finał całej akcji zaplanowano w najbliższy wtorek, 26 marca, o godz. 17:00. W Galerii O. będzie można zobaczyć prace uczestników warsztatów, które powstały pod kierownictwem operowych ekspertów. Wśród nich będzie m.in. operowy kostium, wykonany z fragmentów tkanin, które dekorowali uczestnicy pod okiem gościa - Katarzyny Meronk, plastyka w Operze na Zamku. Zaprezentowane zostaną również prace malarskie, a nawet instrumenty.

– Podczas wystawy zobaczymy także zdjęcia i filmiki dokumentujące poszczególne dni warsztatowe. Będzie można się przekonać jak wiele się na nich działo. Wstęp jest wolny – zapowiada Anna Basek.

Partnerem projektu „Poczuj Operę” jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci słabosłyszących im. J. Tuwima w Szczecinie, a także inicjatywa Oko na Ucho, która działa na rzecz popularyzacji audiodeskrypcji w polskich placówkach kulturalnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.