Pięć zakątków kajakowych ma powstać na wschodnim wybrzeżu jeziora Dąbie Małe. Właśnie ruszył miejski przetarg na projekt i prace budowlane Zespołu przyrodniczo-rekreacyjnego „Przylądek Czterech Szkieletów”.

Zakątki powstaną na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu. To łąki ciągnące się po wschodniej stronie jeziora Dąbie Małe. Na północnym-zachodzie wieńczy je cypel zwany Sadlińskim Przylądkiem lub - bardziej oryginalnie - Przylądkiem Czterech Szkieletów.

Projekt zakłada budowę infrastruktury turystycznej w pięciu miejscach. Będzie ona przeznaczona do krótkiego odpoczynku dla turystów. Zakątki zaopatrzone będą m.in. w pomosty cumownicze, zadaszone wiaty z siedziskami, a niektóre również w miejsca do rozpalenia ogniska.

Gdzie powstaną zakątki?
Trzy z zakątków będą dostępne zarówno od strony wody, jak i lądu. Czyli skorzystają z nich nie tylko kajakarze, ale również rowerzyści i piesi turyści. To:
- Zakątek Jeziorna - w rejonie ul. Jeziornej, ok.200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie,
- Zakątek Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów,
- Zakątek Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca.

Dwa zakątki będą dostępne tylko od strony wodnej:
- Zakątek Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa,
- Zakątek Sadlińskie Łęgi - zlokalizowany będzie w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi.

Koszty i terminy

Termin nadsyłania ofert w ramach przetargu mija 14 grudnia. Zwycięzca na wykonanie prac będzie miał 260 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy (125 dni na wykonanie dokumentacji projektowej).

Na realizację projektu „Przylądka Czterech Szkieletów” w projekcie budżetu miasta na 2018 rok zapisano 1,3 mln zł. 500 tys. zł z tej puli pochodzić będzie z dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.