Poznaliśmy szczegóły inwestycji, dzięki której tor wodny Świnoujście - Szczecin zostanie pogłębiony do głębokości 12,5 metra. Pozwoli to wpływać do szczecińskiego portu statkom z prawie dwukrotnie większym ładunkiem.

Podczas poniedziałkowej konferencji swój dotychczasowy dorobek i bogate doświadczenie w prowadzeniu podobnych prac, przedstawili wykonawcy. Belgijsko-holenderskie konsorcjum firm Dredging International nv i Van Oord Dredging and Marine Contractors bv.

Inwestycję realizować będą w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Obejmie ona tor wodny na długości ok. 62 km. Zostanie on nie tylko pogłębiony, ale też poszerzony do 100 m. Dodatkowo przebudowane i umocnione będą skarpy brzegowe, a obrotnice dla statków pogłębione i poszerzone. Z wydobytego urobku zostaną usypane dwie wyspy na Zalewie Szczecińskim, na wschód od toru wodnego.

W fazę realizacji inwestycja ma wejść jesienią 2019 r. Musi być zakończona do 28 marca 2022 r. Jej koszt to 1,42 mld zł. Dofinansowanie unijne to aż 1,22 mld zł.