Ani razu nie potrzebował pomocy. Wydzwaniał na numer alarmowy, by sobie pogadać. W ciągu kilku dni wykonał ponad 200 połączeń! 46-letni mieszkaniec Mierzyna został namierzony, a sprawa trafiła do sądu.

W ciągu kilku ostatni dni mężczyzna wielokrotnie dzwonił na numery alarmowe 112 i 997. Połączenia wykonywane były z tego samego numeru telefonu.

– Mężczyzna dzwonił z różnymi prywatnymi problemami. Ani razu nie potrzebował pomocy, nie było sytuacji, która zagrażałaby jego życiu. Po prostu dzwonił bo chciał porozmawiać, często będąc pod wpływem alkoholu – informuje policja w komunikacie prasowym.

Mężczyznę namierzyli policjanci z Komisariatu Policji w Mierzynie. Za blokowanie telefonicznego numeru alarmowego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. złotych. W tym przypadku mieszkaniec Mierzyna został ukarany grzywną w wysokości 1000zł.

– Pamiętajmy, że każde wybranie numeru alarmowego bez potrzeby, blokuje linie osobie, która w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, często ratującej ludzkie życie – apelują policjanci. – Czasami zdarza się również tak, że zgłaszane są sytuacje, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Wynikają one z ludzkiej złośliwości, braku wyobraźni, a także braku zrozumienia dla tych ludzi, dla których faktycznie przeznaczone są numery alarmowe. Pamiętajmy również, że czasami zamiast dzwonić na numer alarmowy, możemy skorzystać z pomocy dzielnicowego, który umówi z nami termin spotkania i pomoże w konkretnej sytuacji.