Odnowiono wieżę widokową w Cedyni. Odrestaurowana została jej elewacja, pojawiło się nowe oświetlenie i monitoring, a teren wokół został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury.

 

To finał gruntownego remontu, który rozpoczął się w 2019 r i kosztował blisko 1,4 mln zł. Władze Cedyni skorzystały z unijnej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, która wyniosła prawie 1,1 mln zł. Od niedawna można oglądać efekt końcowy prac.

– Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamości, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas oficjalnego otwarcia.

Wieżę zbudowano w 1895 r. Ma 14 metrów wysokości i dodatkowo zlokalizowana jest na szczycie nadodrzańskiego wzgórza. Dzięki temu z tarasu widokowego na jej szczycie roztacza się piękna panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie.

– Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Panie marszałku, dziękujemy za ponad milion złotych – podkreśla burmistrz Cedyni Adam Zarzycki. – Z tej wieży widać nie tylko polską, a również, za Odrą, niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną.

W tej części województwa zachodniopomorskiego atrakcji turystycznych powstaje coraz więcej. Niedługo zmodernizowany zostanie dawny most kolejowy w Siekierkach, który stanie się częścią transgranicznego szlaku rowerowego i punktem widokowym na rozlewisko Odry.