Na terenie Parku Kasprowicza, w pobliżu przebudowywanego Teatru Letniego, stanie pomnik upamiętniający jedną z największych gwiazd bigbitu i „królową twista” – Helenę Majdaniec. Rzeźba zostanie wykonana z brązu patynowego i będzie przedstawiać postać wokalistki stojącej na płycie winylowej, z mikrofonem w ręku.

Helena Majdaniec urodziła się w 1941 roku jako córka Filemona i Lidii Majdańców. W 1946 roku zamieszkała w Szczecinie, gdzie w 1960 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie i szkołę muzyczną II stopnia. Współpracowała z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Ricercar 64, Studio Rytm oraz kompozytorami Piotrem Figlem i Bogusławem Klimczukiem.

W tym roku mija 20. rocznica śmierci wokalistki, patronki Teatru Letniego i wykonawczyni piosenek „Zakochani są wśród nas”, „Rudy rydz” czy „Jutro będzie dobry dzień”. Z tej okazji rodzina artystki zapragnęła uczcić jej pamięć poprzez ufundowanie akcentu rzeźbiarskiego w Parku Kasprowicza. Jednogłośnie zgodę w tej sprawie wyrazili radni miejscy podczas czerwcowej sesji.

„Ciotka Helena kochała ludzi, lubiła z nimi rozmawiać przesiadając na ławeczce w Parku Kasprowicza, aby wspólnie powspominać. Chcielibyśmy, by mogła nadal, chociaż symbolicznie, spotykać się z nimi. Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak pamięć o nim” – wspominają najbliżsi wokalistki.

Pomnik autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich stanie obok Teatru Letniego przy ul. Juliana Fałata w Szczecinie. Akcent rzeźbiarski będzie przedstawiać postać Heleny Majdaniec stojącej na płycie winylowej, z mikrofonem w ręku. Wykonany zostanie z brązu patynowanego, a cokół w formie okrągłej płyty winylowej będzie zawierać fragmenty tekstów piosenek.