Ten samochód zmotoryzował Polskę międzywojenną. To właśnie tej marki pojazd kupił Kwinto w filmie „Vabank” za 4000 zł, mimo że w 1936 roku kosztował znacznie więcej. Od dziś jeden egzemplarz Polskiego Fiata z 1937 roku jest eksponatem szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji.

Jest to podarunek od pana Krzysztofa ze Szczecina, który prosi o anonimowość. Wiadomym jest, że eksponat pochodzi z 1937 roku. Wyprodukowano go w Fabryce Samochodów Osobowych i Ciężarowych, gdzie w 1934 roku rozpoczęła się seryjna produkcja Polskiego Fiata 621 (ciężarowy), a rok później Fiata 508 III Junak. Właśnie z tej serii pochodzi nabytek MTiK. 
 
Pojazdy te zmotoryzowały II Rzeczpospolitą. Wyposażone w czterocylindrowy silnik o mocy 24 KM mógł osiągać prędkość nawet do 105 km/h. Miały dwoje drzwi oraz bagażnik, do którego bagaż można było włożyć odsuwając oparcie tylnego siedzenia. Korba rozrusznikowa służyła jedynie w sytuacjach awaryjnych, bowiem samochody te były wyposażone w stacyjki uruchamiane kluczykiem, jak w dzisiejszych samochodach. 
 
Egzemplarz, który trafił kilka dni temu do MTiK, przekazał za darmo pan Krzysztof, u którego pojazd stał w garażu przez 20 lat. Na kołpakach widnieje logo Polskich Zakładów Inżynieryjnych ze Lwowa, które wykupiły licencję od włoskiego Fiata. Ma wszystkie oryginalne części i być może w przyszłości po zarejestrowaniu jako pojazd historyczny będzie jeździł podczas parad starych samochodów na ulicach Szczecina.
 
- Kiedy powstało w Szczecinie muzeum techniki, pomyślałem że to idealne miejsce dla mojego fiata – mówi pan Krzysztof – Wiem, że mogłem zarobić na tym samochodzie. Ale wiem też, że gdybym wystawił je na sprzedaż, to szczecińskiego muzeum nie byłoby na nie stać.
 
- To prawda – mówi dyrektor szczecińskiego muzeum techniki Stanisław Horoszko – Nie stać nas na kupowanie takich aut. Na remont fiata też będziemy musieli poszukać pieniędzy poza muzeum. Serdecznie dziękuję, panie Krzysztofie. Samochód pokażemy naszym gościom od razu; nie wiadomo kiedy zdobędziemy pieniądze na renowację. Zapraszam od wtorku, 8 października.