Komisja budownictwa pozytywnie rekomendowała przekazanie Kościołowi działki przy ul. Gwarnej na Prawobrzeżu. Docelowo w tym miejscu ma powstać nowa świątynia. Inwestycja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że kolejny kościół w tym miejscu to za dużo. Kontrowersje budzi także wysoka bonifikata, bo teren miałby zostać przekazany za zaledwie 0,3% wartości. Najostrzej prezydenta Piotra Krzystka zaatakował przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w zachodniopomorskim sejmiku Wojciech Dorżynkiewcz. W szeregach Bezpartyjnych zawrzało tak mocno, że po południu pojawiła się nawet informacja o możliwości... zerwania współpracy. Bez głosów Bezpartyjnych marszałek Geblewicz nie ma większości w sejmiku.

"Przyjaciele Prawobrzeża" rzucają oskarżenia. Czy Krzystek "łamał kręgosłupy" radnym?

Przekazanie Kościołowi działki nad Rudzianką pozytywnie zaopiniowała komisja budownictwa. Na terenie o powierzchni blisko sześciu tysięcy metrów kwadratowych ma powstać kościół wraz z budynkiem parafialnym. Byłaby to kolejna świątynia na Prawobrzeżu w promieniu 3 km. Pomysł budowy najbardziej podzielił Koalicję Obywatelską. Za głosował radny Jan Posłuszny, a przeciw Przemysław Słowik, Dominika Jackowski czy Marcin Biskupski.

Najmocniejszy atak przypuścił radny sejmikowy Wojciech Dorżynkiewicz, który na Facebooku na profilu "Przyjaciele Prawobrzeża" opublikował następujący post:

"Prezydent Szczecina czy to prawda, że w budowę kościoła ma być zaangażowany pana bliski współpracownik, który budował Panu dom, były przewodniczący Rady Miasta Pan Mariusz Bagiński? Czy Pana działanie w tej materii ma związek z tym, że Pana brat jest księdzem, a środowisko kościelne bardzo Pana wspiera? Czy brak transparentności w tej sprawie, wrzucenie tematu do komisji, aby ekspresowo przegłosować wniosek, łamanie kręgosłupów radnym z Pana klubu nie świadczy o tym, że pana działania mają mało wspólnego z bezstronnością, etyką i moralnością, którą powinien wykazywać się prezydent miasta?" 

Post opatrzony jest zdjęciem przewodniczącego klubu radnych PO. W informacji jest również zapowiedź zbiórki podpisów pod obywatelską uchwałą wstrzymującą plan budowy kościoła. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Wojciech Dorżynkiewicz zapewnia, że nie jest antyklerykałem i uważa, że kościoły są potrzebne ludziom, ale w tym przypadku zabrakło dialogu z mieszkańcami i zapytania o ich opinię.

Bagiński: nie będę budować kościoła, ale mogę się zaangażować społecznie

Prezydent Piotr Krzystek nie komentuje zarzutów Wojciecha Dorżynkiewicza. Udało nam się zapytać o zdanie Mariusza Bagińskiego, byłego radnego i bliskiego współpracownika Krzystka

- Żenujące, myślałem, że Pan Dorżynkieiwcz dojrzał, ale chyba tak się nie stało – komentuje Bagiński. - Los kościoła jest mi bliski, bo jestem katolikiem. Ten kościół jest tam potrzebny, bo jest ogromne zagęszczenie mieszkańców w parafiach i zwykły, szary wierny nie ma szans zobaczyć swojego proboszcza - mówi.

Jednocześnie Bagiński dementuje, że jego firma będzie budować nowy kościół na Prawobrzeżu: - Jak ktoś mnie poprosi o bycie społecznym nadzorcą czy społecznym kierownikiem budowy, to owszem, bo to mój obowiązek jako osoby wierzącej.

Koalicja w kryzysie? Bezpartyjni wściekli na Dorżynkieiwcza

Sprawa budowy świątyni to kolejny cień na współpracy Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych. Tutaj problem występuje w dwóch przestrzeniach – Radzie Miasta i w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W samej Koalicji Obywatelskiej nie ma zgody w tym temacie. Przeciwny budowie jest radny Przemysław Słowik.

- Patrząc na mapę Prawobrzeża, jak na dłoni widać niedorzeczność decyzji o oddaniu kolejnych gruntów pod użytek Kościoła. Nie potrzebujemy kościołów. Potrzebujemy żłobków, szkół, przychodni lekarskich czy zielonych terenów pod rekreację i odpoczynek - mówi Słowik.

W sejmiku głosy Bezpartyjnych zapewniają większość marszałkowi Geblewiczowi. Koalicja Obywatelska ma 12 radnych, PSL dwóch, a Lewica jednego. Bez głosów Bezpartyjnych niemożliwe może być np. przegłosowanie budżetu.

- Radny Wojciech Dorżynkiewicz ma czelność mówić o łamaniu radnym kręgosłupów, gdzie on sam, jako prawa ręka posła Nitrasa i jego naśladowca, został narzucony klubowi radnych Platformy Obywatelskiej w sejmiku zachodniopomorskim – komentuje radna Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w Sejmiku. - Jestem przekonana, że ten skądinąd bardzo napastliwy komentarz w stosunku do prezydenta Szczecina, będzie pretekstem do usunięcia go w cień, a przy okazji dania prztyczka w nos posłowi Nitrasowi – dodaje.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz poinformował portal wSzczecinie.pl, że ze zbiórką podpisów przeciwko budowie kościoła na Prawobrzeżu zamierza ruszyć jutro.

AKTUALIZACJA:

Geblewicz odcina się od Dorżynkiewicza. Stanowcze oświadczenie marszałka województwa