Prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbył techniczny rejs do portu w Rønne na Bornholmie. Wszystko poszło zgodnie z planem i 30 czerwca Cracovia zabierze na duńską wyspę pierwszych pasażerów.

Rejs techniczny miał na celu m.in. dopasowanie urządzeń technicznych jednostki do nabrzeża w Rønne. Próba oceniona została pozytywnie. Przyjście oraz wyjście z portu na Bornholmie odbyło się zgodnie z planowanym rozkładem rejsów.

Cracovia będzie pływać ze Świnoujścia do Rønne w każdą sobotę sezonu wakacyjnego. Czyli od 30 czerwca do 25 sierpnia włącznie. Podróż w jedną stronę będzie trwała 5 godzin. Ze Świnoujścia prom wyruszy o godzinie 10, by dotrzeć na miejsce o 15. W drogę powrotną wypłynie o 18 i przy nabrzeżu nad Świną będzie o 23.

- Zdecydowaliśmy się na ponowne uruchomienie linii w sezonie letnim, ze względu na ogromne zainteresowanie tym kierunkiem wśród polskich turystów - powiedział Piotr Redmerski, prezes zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Prom Cracovia został kupiony przez PŻB w 2017 r. Przeszedł remont w szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, który przedłużył się o trzy miesiące i trwał aż do września. Jednorazowo na pokład może zabrać 650 pasażerów, 64 samochody osobowe oraz ok. 124 samochody ciężarowe. Do dyspozycji gości na promie są: restauracja, kawiarnia, cafeteria, pub, fotele lotnicze, kącik dziecięcy oraz sklep. Cracovię zbudowano w 2002 r.

Charakterystyczna dla promu jest kolorowa grafika na dziobie jednostki. Graffiti przedstawiające wieloryba nawiązuje do witraży Stanisława Wyspiańskiego, który żył i tworzył w Krakowie. Grafika ma blisko 1000 m kw. Do jej stworzenia potrzebne było 275 litrów farby w 8 kolorach.