12 tysięcy wózków widłowych znanej marki Linde będzie produkowanych każdego roku w gminie Kołbaskowo. Grupa KION – niemiecki potentat na rynku urządzeń do transportu poziomego – wybuduje w pobliżu toru motocrossowego w Rosówku (przy drodze krajowej nr 13) fabrykę, Centrum Badań i Rozwoju oraz dział administracyjny. Nowa infrastruktura, gwarantująca 150 miejsc pracy, ma być gotowa wiosną 2021 r.

Koszt inwestycji to ponad 60 mln euro. Nowe hale staną na działce o powierzchni 18 ha. Budowa ruszy już jesienią tego roku. Wykonawcą prac będzie firma Panattoni, znany deweloper powierzchni przemysłowych. Szczegóły inwestycji zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dlaczego w Kołbaskowie?

- Kołbaskowo leży w samym środku Europy, a tym samym pośrodku rozwijającego się regionu jeśli chodzi o branżę intralogistyki. Stąd wszystkie istotne rynki europejskie znajdują się w zasięgu ręki. A transport komponentów do budowy naszych wózków widłowych jest bardzo prosty pod względem logistycznym – w regionie, gdzie nie brakuje dobrze wykształconych, wykwalifikowanych pracowników do naszego zakładu. Jest to zatem właściwe miejsce, by stworzyć warunki dla dalszego rozwoju – tłumaczył wybór lokalizacji Christian Harm, wiceprezes zarządu ds. finansowych i operacyjnych Linde Material Handling.

Do nowego zakładu w gminie Kołbaskowo przeniesiona zostanie produkcja seryjna realizowana obecnie w niemieckim Aschaffenburgu i chińskim Xiamen. Powstawać będą tam wózki widłowe z przeciwwagą do przewozu ładunków ważących nawet 3,5 ton. Zapotrzebowanie na takie pojazdy jest w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Do pracy poszukiwani będą m.in. inżynierowie, lakiernicy, spawacze i logistycy. Najwyższe wymagania będą musieli spełnić pracownicy, którzy trafią do Centrum Badań i Rozwoju.

Nowa opcja dla absolwentów szczecińskich uczelni

- Budowa centrum jest gwarancją, że nasza nowa lokalizacja stanie się również cennym źródłem innowacyjnych impulsów dla całej naszej organizacji. Bowiem także branża urządzeń do transportu poziomego znajduje się obecnie w okresie przełomu. W przyszłości świat logistyki zdominują cyfrowe technologie sterowania i alternatywne rodzaje napędu takie jak silnik elektryczny czy ogniwa paliwowe – na przykład w postaci samojezdnych systemów. Zaś firma KION nie chce jedynie podążać za nowymi trendami, lecz pragnie uczestniczyć w ich kształtowaniu – mówił Knut Angres, starszy dyrektor projektu budowy zakładu w Polsce.

Inwestor będzie mógł skorzystać z ulg związanych z działalnością w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wsparcie dla projektu zapowiadali podczas poniedziałkowej konferencji również samorządowcy: Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo i Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Z Polską związani nie tylko biznesowo

Grupa KION od dawna jest obecna w Polsce, swoje oddziały mają tutaj wchodzące w jej skład Linde Material Handlig Polska oraz Still Polska. Związani z naszym krajem są również odpowiedzialni za ten projekt Christian Harm i Knut Angres. Obaj poślubili Polki.

- Od 27 lat tworzymy szczęśliwe małżeństwo. Wiem zatem z własnego doświadczenia, trudno o lepszych partnerów! – podkreślał Christian Harm.

Światowy potentat

Główna siedziba Grupy KION znajduje się we Frankfurcie nad Menem, ale swoje przedstawicielstwa ma w ponad 1700 miejscach na całym świecie. W ponad 100 krajach zatrudnia ok. 33 tys. pracowników. Na świecie jest już ponad 1,4 miliona wyprodukowanych przez nich pojazdów, co daje niemieckiemu potentatowi 2. miejsce na światowym rynku tej branży.