PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na modernizację odcinka Wronki Słonice. Wcześniej wyłoniono wykonawców przebudowy odcinków Poznań – Wronki i Słonice – Szczecin Dąbie. Prace o łącznej wartości ok. 4 mld zł mają sprawić, że pociągi będą mogły osiągać na tej trasie prędkość 160 km/h, co skróci czas przejazdu między Szczecinem a Poznaniem do 110 minut.

Rozpisano trzy przetargi na wykonanie prac na odcinkach: Wronki – Krzyż, Krzyż – Dobiegniew i Dobiegniew – Słonice. Zaplanowano, że prace miałyby rozpocząć się na początku 2020 r. i zakończyć się w IV kwartale 2022 r.

Ma być bezpieczniej, wygodniej i szybciej

Wyremontowanych zostanie 10 stacji i przystanków. Zmodernizowana infrastruktura będzie przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Powstaną pochylnie ułatwiające dostęp do peronów, a w Dobiegniewie przejście podziemne z windami. Modernizacja obejmie 150 km torów i 160 km sieci trakcyjnej. Na 29 przejazdach kolejowo-drogowych pojawią się nowe rogatki oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Zamontowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Wykonawcy pozostałych odcinków

Prace związane z przebudową infrastruktury ruszyły wcześniej na odcinku Poznań – Wronki. Obecnie instalowane są tam słupy dla nowej sieci trakcyjnej, modernizowane stacje i przystanki, a także mosty, wiadukty i przepusty. Największe zaawansowanie robót widać między Rokietnicą a Szamotułami.

PKP PLK wyłoniły też wykonawców prac na linii Słonice – Szczecin Dąbie. Konsorcjum firm Trakcja PRKiI, Schweerbau GmbH & Co. KG Bauunternehmen i SBM zbuduje dwa odcinki. Stargard – Szczecin Dąbie za 723 mln zł oraz Choszczno – Stargard za 489 mln zł. Odcinek Słonice - Choszczno wykona konsorcjum firm, w którym liderem jest francuskie Colas Rail S.A.S. – za 241 mln zł.

To jeden z największych projektów PKP PLK

Realizacja projektu „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie” ma łącznie kosztować ok. 4 mld zł. Jest współfinansowana przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.